Yüz bir (101) oyunu nasıl oynanır?

101-101 oyunu dört kişiyle oynanan hem kart hem okey oyunudur. Kartla oynanıyorsa eğer iki deste ile oynanır.  Genellikle eşli olarak oynanır.

51 ve 81 oyunları ile benzerlik göstermektedir. Dilerseniz detaylı 51 nasıl oynanır yazımıza göz atın. 51 Oyununa göz at

101 oyununu tanıma ve oyuna başlama:

Dağıtıcı, her oyuncuya sırayla 21 tane kart dağıtır.  Dağıtıcıdan sonra sırası gelecek oyuncuya ise bir kart fazla verilir. Fazla kart alan oyuncu, yerden kart çekmeden elindeki fazla kartı yere atarak oyuna başlanır.

Oyun sırası size geldiğinde yerden kart çekebilir veya önceki oyuncunun attığı kartı alabilirsiniz. Fakat oyuncunun attığı kartı alacaksanız eğer yere 101 ve üzerinde perli kart açmanız gerekir.

Per kartlar en az üç kart grubunun birleşmesiyle oluşur. Bu kartlar sıralı olabilir ve ya aynı kartın başka çeşidinden olabilir. Toplamda 101 sayıdan düşük per guruplarına sahipseniz eğer atılan kartı alamayarak, desteden kart çekmeniz gerekir. Dilerseniz per sistemi ile oynanan diğer iskambil oyunlarına da göz atabilirsiniz.

Perli Oyunlara Göz At

Oyunda elinizdeki kartların sayısı yüz biri doldurmuyor fakat bitebiliyorsanız, elinizi açıp bitebilirsiniz. Tek seferde başka oyuncu kartlarına işler yapmadan direk olarak açmanız gerekir.

Oyunu çift açarak da oynayabilirsiniz. Elinizi açmanız için elinizde en az beş çift olmalıdır. Fakat oyunu rakip oyunculardan biri bitirirse, elinizde kalan kartların sayısı ikiye katlanmış olarak size yansıyacaktır.

Elinizdeki kartlar 101’i geçti ve yere bu perleri açtıysanız, kalan kartlarınızı sıranız geldiğinde rakip oyuncuların açtığı kartlara işleyerek elinizdeki kartları eritebilirsiniz. Genellikle 5, 7, 9 el olarak oynanan tur sonunda, en az puanı alan oyuncu, oyunun galibi olur.

Diğer İskambil Oyunlarına Göz At
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir