Yanık veya yükleme nasıl oynanır?

yüklemeOyunu tanıma ve kuralları:

Yanık oyunu 52’lik deste ile iki adet oynanır. Toplamda destede iki adet joker olmalıdır. Oyun olarak yüz bir oyununa çok benzer fakat bu oyunda fark olarak size kart atan oyuncunun kartını aldığınızda, yere per açmak zorunda kalmazsınız.

Açtığınız perlerin değeri ya da sayısı önemli değildir. Rakip oyuncuları sayı farkı olarak geçmek zorunda da değilsiniz. Sadece 2 adet per açmak zorunludur. Yani sadece en az 2 adet üçlü grup oluşturmalısınız.

Çifte gittiğinizde ise, en az dört çift açma zorunluluğu vardır.  Oyunculardan biri oyunu bitirdiğinde, oyuncuların elinde kalan kart sayıları haneye işlenir.

Joker 20 puan olmakla birlikte, vale, kız, papaz ve as 10 puan üzerinden hesaplanır. Oyunların sonucu olarak her turda elinizde az puanda sayı kalmalıdır. Çünkü el açma sınırınız 100’dür. Önceki oyunlardan toplam 70 puan aldıysanız eğer, yere el açtığınızda elinizde kalan kart sayısı 30’u geçmemelidir. Aksi halde yere per açamazsınız. Tur sonunda 100 puanı geçen elenir ve 1 puan hanesine yazılır.

Yanan oyuncular 1 puan kaybettiğinde, ceza olarak oyun puanı en yüksek olanın puanından oyuna devam eder.

Yanık oyununa başlama:

Her oyuncuya 10 adet kart dağıtılır. İlk oyuna başlayan oyuncuya ise 1 kart fazla verilerek, bu oyuncu kart çekmeden ilk eli oynamaya başlar.  Eldeki kartlar çift ya da per olarak gruplandırılır ve anlattığımız kurallara göre oyuna devam edilir.

Eğer çifte gidiyorsanız, elinizdeki kalan kartların sayısı ikiye katlanarak hesaplanır.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir