Trex nasıl oynanır?

1Trex oyununu tanıma:

Trex oyunu, genel olarak dört kişi ile oynanan bir iskambil oyunudur. Bu oyunda herkes tekli olarak kendi namına oynayabileceği gibi, eşli olarak da oynanabilir. Genel olarak eşli oyun şekli tercih edilir. Trex oyunu aynı zamanda king oyununa benzemektedir. King ’den ayıran farkı eldeki yüksek kartları başka kartlara yedirme zorunluluğu olmamasıdır. King oyunundaki gibi eldeki yüksek kartı yere atmak zorunda da değilsiniz. Eldeki herhangi bir kartı, yere atabilirsiniz. Tek deste ile oynanır. As kartı papazın yanına konularak sıralanır.

Trex oyununa başlama:

Dağıtıcı, kartları karar ve solundaki oyuncuya kartı kestirir. Her oyuncuya 13 adet kart dağıtılır. Elinde kupa 7 olan oyuncu oyuna başlar. Kupa 7 si olan oyuncu, oyunu 5 şekilde başlatabilir. Elinde dizili kartların durumuna göre “ Rıfkı, el almaz, karo almaz, kız almaz ve trex” olarak keyfince belirler.

Rıfkı; puan cezası 75’dir.oyuncunun elinde kupa papaz veya as yok ise kupa açması gerekir. Eğer bunlardan biri var ise, elindeki en az cinsteki karttan açar. Ellerindeki kartları rakip oyunculara yedirme şeklinde oynanan bir oyundur. Kupa papazı hangi oyuncu yemişse, ondan 75 puan düşürülür.

Karo almaz; kart yedirme zorunluluğu yoktur. Alınan her karo 10 ceza puanındadır. Karonun alınmaması gerekir.

El almaz; hiç el alınmaması gerekir. Alınan her el 15 ceza puanıdır. Genellikle trex oyununda oynanan türü de budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir