Tomb Raider oyununun özellikleri

lara-croft-jogo-game9Tomb Raider, İngiliz arkeolog olan Lara Croft’un maceralarını konu alan serilerin adıdır. Video oyunları ve filmleri ile toplamda 9 oyun, 2 adet film ve 3 adet de kitap olarak piyasaya sürüldü.  Oyunun ilk altı serisi core design tarafından, daha sonraki 3 seri ise Crystal Dynamics tarafından tasarlandı. Başyapımcı ve Lara croft’un yaratıcısı olan toby gard, bu başarılı yapımları sayesinde 35 milyondan fazla satış rakamına ulaştı. “Tüm Zamanların En Çok Satan Video Oyunu Serisi” ünvanını almaya hak kazanan Lara Croft, aynı zamanda Tomb Raider 1 ile “ En Başarılı Kadın Video Oyun Karakteri” olma başarısını da yakaladı.

Serinin devamı olan Tomb Raider II ile satış rekorlarını tavana vurdurup yaklaşık 9 milyondan fazla satış grafiği yakaladı ve “dünyanın en çok satanları” arasında yerini aldı.

Tomb Raider Serileri; Atlantean Scion, Dagger Of Xian, Adventures Of Lara Croft, The Last Revelation, Chronicles, The Anger Of Darkness, Anniversary, Legend, Underworld, A Survivor İs Born’dur.

Serilere, Tomb Raider: Unfinished Business, Golden Mask, The Lost Artifact, Beneath The Ashes, Lara’s Shadow adlı ekstra bölümler eklenmiştir.

Sinema filmi olarak; Lara Croft: Tomb Raider, Lara Croft: Yaşamın Kaynağı, Tomb Raider 3 ve 4 olarak yayınlanmıştır.

Compendium, Saga Of The Medusa Mask, Mystic Artifacts, Chasing Shangri La, Pieces Of Zero adlı çizgi filmleri ise dünyaca yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir