Sorti Nasıl Oynanır

Sorti oyunu iki adet 52 lik deste ve iki adet joker ile olmak üzere 106 kartla (51’lik deste) oynanır. Kağıt okey olarak da bilinir. Oyuna sorti denilmesi daha çok yöre ile alakalıdır. Oynanış bakımından remi ile benzerlik gösterir ancak temel farkları vardır.

Remi Oyunu için tıklayın

Sorti Oyununun Oynanışı

Sorti 2 deste iskambil kağıdı, 2 joker ve 4 kişi ile bireysel veya eşli olarak oynanır.

  1. İlk dağıtacak oyuncu desteyi karıştırdıktan sonra sağındaki keser. Kestiği destenin en altındaki kağıdı açarak kartları çekilmesi için masaya koyar ve açtığı kartı en alta koyar. Bu kart göstergedir.  Açık kartın bir üstü oyunda jokeri belirler. Örneğin Maça 6 açıldıysa oyunda Maça 7 joker olur, joker kartları ise maça 7 yerine geçer. Bu yönüyle okeye benzemektedir. 
  2. Daha sonra Kartlar her oyuncuya ikişerli ve kapalı olarak 14 adet dağıtılır.
  3. Dağıtıcının sağındaki ilk oyuncu yerden kart çekerek oyuna başlar ve bu sıra her el bitiminde sağdan ilerler. Her oyuncu solundaki oyuncunun yere attığı kartı isterse alabilir veya desteden kart çekebilir.
  4. Oyunun amacı tıpkı taş okey oyununda olduğu gibi 14 kartı tümüyle pere çevirip el açmaktır, yani elden bitmektir. 51 veya 71 gibi baraj sistemi bulunmaz. Oyunculardan biri el açtıktan sonra puanlama yapılarak dağıtma sırası sağdaki oyuncuya geçer.

Sorti Oyununda Puanlama

Puanlama sistemi yöresel olarak değişmekle beraber, el açamayan oyuncuların elinde bulunan per haricindeki sayılar toplanır.

Vale, kız ve papaz 10 sayılır As ise 11 kabul edilir.

Eğer açan oyuncu joker attıysa veya çifte giderek bitirdiyse bu sayı 2 ile, çifte gidip joker ile bitirdiyse 4 ile çarpılır.

Bazı yörelerde açan oyuncunun elinde bulunan sayı 120 ise 2, 130 ise 3 ile çarpılarak kaybeden oyuncuya ceza puanı yazılır. Ancak bu puanlama her yörede geçerli değildir, oyuncu grubunun anlaşmasına bağlıdır.

Sorti oyunu okey ile de çok benzemektedir. Kartla oynanan okey olarak da bilinir. Sorularınız için aşağıdan yorum yapabilirsiniz. Bol şanslar.

Diğer İskambil Oyunlarına Göz At
Etiketler:, , ,

Sorti Nasıl Oynanır için yapılan yorumlar : 2 Yorum yapıldı


  1. Adilhan köyü satılık arsa  yorumladı. 14:01 - 07 / 12 / 2016:

    Bu oyun köyümüzde de en popüler oyunlardan biri.

  2. Elif Ata Soygazi  yorumladı. 01:30 - 22 / 01 / 2017:

    Çok güzel ve ayrıntılı bir yazı olmuş. çok istifade ettim, sağolun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir