Solitaire Oyunu

SOLİTAİRE OYUNU

solitaire oyun finali 2İlerleyen teknoloji ile birlikte bilgisayar destekli oyunlara olan ilgi de artmıştır. Bilgisayar destekli oyunlar içerisinde her yaş grubuna hitap edenlere daha çok rağbet olmaktadır.
Bu oyunlardan biri de solitaire isimli iskambil oyunudur. Bu oyun rahatlıkla işletim sistemlerine yüklenebilmekte ve internet ağının varlığına ihtiyaç duymadan kolaylıkla oynanabilmektedir.

Bu oyun pek çok bilgisayarda kurulu durumda bulunmasına rağmen eğer mesut bilgisayarınızda yok ise internete bağlanarak, arama motorunun anahtar kelime arama alanına solitaire oyna yazarak bu oyunu bilgisayarınıza yüklemeniz, hatta yüklemeden de oynamanız mümkündür.

Solitaire oyunun genel kuralları ve verilecek en temel bilgilere baktığımızda öncelikli olarak oyunun amacından bahsetmek gerekmektedir. Solitaire oyunu ile amaç, iskambil kâğıtlarını astan papaza doğru artacak şekilde sıralamak ve birbiri ile uyumlu olan dört kart yığını oluşturmaktır.
Windows solitaire 52 kartlık tek bir deste ile oynanmaktadır. Oyun yedi sütun biçiminde düzenlenmiş olan 28 kart ile başlamaktadır. İlk sütun bir kart içermekte ve ikinci sütun iki kart içermektedir. Her sütunun en üstünde bulunan kart açık haldedir, diğer kartlar ise kapalı konumdadır. Dört Giriş yığını sağ üstte köşe bölgede bulunmaktadır. Oyunu kazanabilmek için kümelerin oluşturulması gereken alan burasıdır.

solitaire oyunu güzel resimHer Giriş yığınının as ile başlaması gerekmektedir. Hiç as yok ise, bir as açıncaya kadar kartları sütunlar arasında taşımak gerekmektedir. Fakat kartlar sütunların arasında rastgele taşınamamaktadır. Sütunların papazdan asa doğru azalan sırada oluşturulması gerekmektedir. Örneğin, vale üzerine 10 yerleştirebilmektedir, ancak 3 yerleştirilememektedir.

Ek zorluk olarak ise, sütunlardaki kartların sırası ile kırmızı ve siyah olarak yerleştirilmesi gerekmektedir. Diğer yandan kartlar tek tek taşınmak zorunda değilsiniz. Sütunlar arasındaki kartların sırası ile düzenlenmiş serileri de taşınabilmektedir. Yalnızca serinin en arkasında bulunan kartı tıklayarak tümünü diğer sütuna sürüklemek gerekmektedir.

Eğer yapılacak hamle kalmadıysa, sol üst köşede bulunan desteyi tıklayarak daha fazla kart çekmek durumunda kalınabilir. Deste biter ise, kâğıtları yeniden karıştırmak için tabloda destenin ana hattı tıklanmaktadır. Bir kart giriş yığınına sürüklenerek ya da çift tıklatılarak da taşınabilmektedir. Standart skorda, bir kart desteden bir sütuna taşınarak 5 puan, Giriş yığınına eklenen her bir kart için ise 10 puan alınmaktadır.

Bu oyunu internet bağlantısı üzerinde oynamak isteyenler arama motorlarına online solitaire oyna yazarak kolayca oyuna ulaşabilmektedirler.

Detaylı oyun anlatımları için aşağıdaki yazılara göz atabilirsiniz.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir