Solitaire Oyunu Ve Tarihi

Solitaire oyunuBilgisayarların hayata girişiyle birçok insan tarafından zaman geçirmek için oynanan oyunlardan biriydi. Kart dizilerini sıraya koyarak oyunu bitirmeyi amaçlayan Solitaire oyunu, Türk insanı tarafından fal amaçlı oynanıyor.

Solitaire Oyunu ve Tarihi;

Solitaire oyunu, microsoft tarafından windows 3.0 işletim sisteminin bir parçası olarak 1990 yılında piyasaya sürüldü. 1989 yılında isim hakkını almadan Wes Cherry tarafından keşfedildi. Bir Makintosch girişimcisi Susan Kare tarafından kart destelerinin dizaynları yapıldı.

Solitaire oyunu microsoft tarafından hem kullanıcıyı windows işletim sisteminin kolaylığına alıştırmak hem de bilgisayar başında daha fazla zaman geçirmesini sağlamak amacı ile yapıldı. Kolay arayüzü ve drag and drop, yani sürükle ve bırak tekniğiyle kullanıcıya azami kolaylık sağlayacak basit bir oyun olan Solitaire, amaçlandığı gibi bir çok kullanıcıda bağımlılık yarattı.

Bu bağımlılık sebebi ile iş yerindeki bilgisayarları ile de Solitaire oynayan birçok çalışan işten kovuldu. İlk vaka 2006 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde bir çalışanın iş yerinde Solitaire oynadığının fark edilmesi ile gerçekleşti. Günümüzde ise hala nostaljik bir oyun olan Solitaire, bir çok kullanıcıyı bilgisayar başında tutmaya devam ediyor.

Detaylı oyun anlatımları için aşağıdaki yazılara göz atabilirsiniz.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir