Solitaire nasıl oynanır? (Videolu ve Resimli Anlatım)

Solitaire, hepimizin bilgisayarlarında var olan ve Windows’la birlikte sunulan ücretsiz bir kart oyunudur. Bu oyunun 52 karttan oluşan bir deste ile kendiniz de oynayabilirsiniz. Sosyal paylaşım sitelerinde de eklenmeye başlamıştır.

Oyuna başlama:

Klasik solitaire oyununda 52 adet (jokersiz deste) kartınızdan ilki açık olarak yan yana 7 adet kart koyuyorsunuz. Tekrar başa dönerek ikinci sıranın ilk kartını açık, diğerlerini kapalı olarak üzerlerine diziyorsunuz.

Daha sonra üçüncü karttan başlayıp açık durumda, diğerleri ise kapalı olarak dizmelisiniz. Sonraki sıra dördüncü kart açık diğerleri kapalı olarak devam etmelidir. Aynı kurallara göre tüm 7 sıra kartların üzeri açık olarak dizme işi bitirilir. En son dizdiğinizde en üstteki kartı açık olan 7 sütun kart önünüzde oyuna hazır olmuş oluyor.

Açık olan kartlar bir siyah, bir kırmızı olarak sırayla alt alta dizilmelidir. Kartlar kuralına uygun olarak sağ veya sol sıralara yer değiştirebilir. Boş olan haneye papaz konulur ve sıralanmaya çalıştırılır. Oyundaki amaç en kısa sürede  cinslerinin tamamını Astan başlamak üzere yukarıdaki dörtlüye seriyi en kısa zamanda tamamlamaktır.

Kapalı kartların açılması gereklidir ve üzerindeki kartlar yerleştirilmeden alttaki karta ulaşılamaz. Sıralanacak kart kalmadığında, eldeki kalan desteler 3 kart solitaire ise kapalı olarak üç sayılarak, üçüncü kart açılır. Veya Tek  kart solitaire oynayacaksanız tek kart açılır, herhangi bir işleme yapılamazsa desteden kartlar 3 lü veya tekli olarak açılmaya devam edilir. Destede açılan kartlardan veya yerde açılan kartlardan As kartı karşımıza geldiğinde, bu kartlar ayrıca bir bölüme konulur. Dilenirse As, iki, üç, dört… Diye bu bölüm, işlenerek kartların açılmasına da yardımcı olunur.

Eldeki kapalı desteler üçerli veya tekli olarak açıldığında hiçbir yere işlenecek kart açılmazsa, oyun kapanmış olur ve oyun biter.

En çok oynanan Solitaire Çeşitleri
Solitaire, aynı zamanda halk arasında kâğıt falı olarak da yaygın olarak oynanmaktadır. Halk arasında desteden kart işlenemezse destenin en üst kartı en alta alınarak tekrar denenir. Ancak normalde solitaire oyununda böyle bir hamle yoktur. Pasiyans oyunu olarak da bilinir. (Patience)

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir