Solitaire Kuralları

Solitaire kuralları :

Solitaire 52’lik jokersiz deste ile oynanır. Yere 7 dizi açılır. Başlangıçta; İlk dizide 1 açık, ikinci dizide 1 açık 1 kapalı, üçüncü dizide 1 açık 2 kapalı, dördüncü dizide 1 açık 3 kapalı, beşinci dizide 1 açık 4 kapalı, altıncı dizide 1 açık 5 kapalı ve yedinci dizide 1 açık 6 kapalı kart bulunur, açık kartlar en üsttedir.

Kapalı kartlar açılabilmesi için üstteki açık kartların tamamen diğer dizilere geçmiş olması gerekir. Açık kartlar sıralamaya uygun şekilde yer değiştirilir. Örneğin 5li diğer dizilerdeki 6lının altına alınabilir. Bunun dışında sadece aslar farklı yere alınabilir.

Başlangıçta yere konan kartlar dışında elde 24 adet kart kalır. Bu kartları üçer üçer açık şekilde yere konur, en üstteki kartın yerdeki dizilerde yeri varsa oraya alınır, üçlünün üstteki kartı yerdeki dizilere konabildiyse, alttaki açık olan kart da işlenebiliyorsa o da dizilere işlenir. Aynı şey üçüncü kart için de geçerlidir.

Üçer üçer açılan kartlar sonunda işleme bitince kartlar tekrar ele alınarak ters çevrilir ve üçerli olarak tekrar yere açılır. İşlekler bittiyse ve diziler oluşturulamadıysa oyun sona erer. Açılan her kart diziler oluşturularak işlendiyse oyun kazanılmış sayılır.

Yere açılan üçerli kartlar içinde bir döngüde işlek bulunamadıysa yerdeki diziler arasında yer değiştirmeler yapılarak işlek bulmaya çalışılır. Ancak eldeki kartlardan üsttekini alıp alta koyarak diziyi değiştirme yasaktır. Solitaire oyununda bu hamle hile kabul edilir.

Detaylı oyun anlatımları için aşağıdaki yazılara göz atabilirsiniz.

Etiketler:,

Solitaire Kuralları için yapılan yorumlar : 2 Yorum yapıldı


  1. rafet trabzonlu  yorumladı. 17:58 - 14 / 06 / 2016:

    so litare arena oynuyorum vıp,e yükseldim puan 750 vıp,in bir avantajını görmedim yine 15 dk bekliyorum başkaları neden yanmıyor açıklama yaparsanız sevinirim

  2. israfil  yorumladı. 13:37 - 21 / 10 / 2017:

    maça kızı oyunu oynamak istiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir