Remi Nasıl Oynanır

Remi 52’lik bir deste ve 2 jokerle; iki, üç ve dört oyuncu ile oynanabilen bir kart oyunudur. Oyunda amaç eldeki tüm kartları per yaparak remi yapmak yani elden bitmektir.

Sorti ve Konken oyunlarıyla oldukça benzer bir iskambil oyunudur.

Konken Oyununa Göz At Sorti Oyununa Göz At

Kağıt dağıtımı:

 • Remi 2 kişi ile oynanacaksa, oyunculara 10 kapalı kart dağıtılır.
 • Remi 3 veya 4 kişi ile oynanacaksa, oyunculara 7 kapalı kart dağıtılır.
 • Çok tercih edilmese de 5 veya 6 oyuncu ile oynanacaksa 6 kapalı kart dağıtılır.

Kart Değerleri : A 11, K,Q ve J 10 puan, diğer kartlar ise üzerinde yazdığı değer ile hesaplanır, örneğin 7’li 7 puandır.

Oyunun Oynanışı:

Toplam 11 el oynanan remi oyununun oldukça farklı varyasyonları vardır. İki deste ile oynanan, 6 oyuncu ile oynanan vb. Bu yazımızda klasik remi oyununu anlatacağız. Remi oyunu ile sorti oyunu oldukça benzer bir oyundur. Dilerseniz çift deste ile oynanan ve remi ile çok benzeyen sorti nasıl oynanır yazımızı da okuyabilirsiniz. Şimdi remi oyununun oynanışına göz atalım. Sorti Oyunu için tıklayın

 1. İlk elden dağıtıcı kura ile belirlenir, daha sonra sağdan değişir. Dağıtıcı desteyi kardıktan sonra solundakine kestirir ve sağdan itibaren tek seferde oyunculara kapalı 10 veya 7 kart dağıtır. ( 2 oyuncu varsa 10, 3 veya 4 oyuncu varsa 7 adet dağıtır). Oyunculara kartları verdikten sonra elinde kalan destenin en üstündeki kartı açık olarak masaya koyar, geri kalan desteyi de oyuncuların çekebilmesi için uygun bir yere kenara koyar.
 2. Kartlar dağıtıldıktan sonra dağıtıcının sağındaki ilk oyuncu yerde açık olan kart işine yarıyorsa alır, yaramıyorsa kapalı desteden bir kart çeker ve el durumuna göre ortaya bir kart oynar. Daha sonra sağdan itibaren desteden kart çekerek oyuncular devam eder.
 3. Ortaya oynanan kartlar üst üste ve sadece üstteki kart gözükecek şekilde oynanmalıdır. Bu yüzden kart takibi yapmak önem kazanır.
 4. Oyundaki amaç eldeki tüm kartları per yaparak el açmak ve diğer oyunculara ceza yedirmektir. Per ; 3 veya 4 aynı değerdeki kart veya aynı cinsten sıralı minimum 3 kartın ardarda getirilmesi ile oluşturulur. As hem A-2-3 şeklinde hem de yüksek kart olarak A-K-Q şeklinde perde yerleştirilebilir. Per örnekleri : Aynı değerde 3 veya 4 adet 8’li bir perdir;8888 Aynı cinsten 3 veya daha fazla kartın sıralanması ile yapılan per ; 3456
 5. Remi oyununda oyuncular yere oynanan kartı sadece elden biteceklerse alabilir, onun dışında desteden çekmek zorundadır. Elden bitmek için oyuncunun elindeki tüm kartlar bir pere bağlı olmalıdır. Joker herhangi bir kartın yerine kullanılabilmektedir.
 6. Bir oyuncunun remi yapmasıyla puanlamaya geçilir.

Remi Oyunu Puanlama

Bir oyuncu remi yapmışsa diğer oyuncuların tamamı ceza yer. Kaybeden oyuncuların elindeki per yapamadıkları kartlar ceza olarak sayılır.

 • A 11 puan, K,Q ve J 10 puan, diğer kartlar ise üzerinde yazdığı değer ile hesaplanır, örneğin 7’li 7 puandır.
 • Remi yapan oyuncu elden biterken ortaya joker atarsa, cezalar 2 ile çarpılır.
 • Çifte gitmek yoktur.
 • Toplam 11 tur oynandıktan sonra en düşük ceza puanı alan oyuncu kazanan, diğerleri kaybeden olur.

Örnek: Oyun 4 kişi ile oynanıyorsa bu oyuncu da toplam 7 kart olacaktır. Ceza yiyen oyuncunun elinde 3 adet 8’li olsun. Diğer kartları As, Vale, 7 ve 5 olsun. Bu oyuncu 8’liler per olduğu için bunlardan ceza yemez. Oyuncunun cezası 11+10+7+5=33 ceza puanıdır.

Örnek 2: Oyun 4 kişi oynanıyor. Oyuncunun elinde K,10,7,4,2,2,A olsun. Remi yapan oyuncu joker attı. Ceza puanı ; 10+10+7+4+2+2+11 = 46  46×2=92

Diğer İskambil Oyunlarına Göz At
Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir