Prafa nasıl oynanır?

Prafa oyununu tanıma:

Prafa oyunu, koz belirlenerek oynanan bir iskambil oyunudur.  Üç kişi ile oynanır ve oyun için deste içerisinden belirli kartlar çıkarılmalıdır.

Prafa için oynanacak kartlar; 7, 8, 9, 10, vale, kız, papaz ve as, kartlarıdır. Toplamda 32 adet kartla oynanır. Tüm oyuncular kendi namına oynar ve bu oyun eşli olarak oynanamaz.

Skor yazılacak tabela, ters Y şeklinde çizilir. İç bölüme oyuncunun kendi kasası, sağ ve sol çizginin olduğu taraflara ise, o yandan oturan oyuncuya vermesi veya alması gereken alacağı yazılır.  Örneğin, sağ tarafındaki oyuncuya borcu varsa, çizginin dışına, o oyuncudan alacağı varsa çizginin içerisine yani kendi tarafına yazılır.

Oyunda bazı terimler kullanılır;

Prafa; kartlar dağıtıldıktan sonra elinde iki adet 10dan büyük kartı olanın, yerdeki fazla iki kartı almasına,

Para; renklerin değer ölçüsünü,

Kasa; 10 para,

Kör; kupa rengi 10 para veya 5 kasa diye kısaltılabilir.

Dineri; karo rengi 40 para veya 4 kasa;

İspati; sinek rengi 30 para veya 3 kasa;

Pik; maça rengi 30 para veya 3 kasa;

Mano; 1 para, kahvecinin oyun oynatma hakkı, gibi tabirler kullanılır.

Oyuna başlama;

Her oyuncuya 10 kart dağıtılır. 2 kart ayrılır ve boşta bırakılır. Normal koz oyunu oynanır. Koz büyütmek mecburi değildir. Her oyuncu 200 para (20 kasa) borç ile oyuna başlar. Oyuncu eline bakarak kozu belirler. Renk olarak en pahalı kartı seçen, kozu belirlemiş olur.

Kozu belirleyen oyuncu yerdeki kartları almazsa, her rengin değeri 10 para katında artar. Kozu belirleyen 6 el, diğer oyuncular ise 2 el almak zorundadır. Alınan her el, o rengin 10/1 ine eşittir. Oyunda 3 el alan oyuncunun borcundan 15 para düşürülür,1 el alan oyuncunun borcu 15 para artar, 20 kasayı yapıp,1 para artıya geçen ilk oyuncu oyundan çıkar, kalan oyunculardan kimin kasası sıfırlanırsa, borcu kalan oyuncu kaybetmiş olur.

Prafa oyunu çok detaylı bir oyundur. Anlatımı oldukça uzun süreceğinden kısaca özetledik. Yorum bölümünden yeterli talep gelmesi halinde, tüm oyun detayları eklenecektir.

Prafa nasıl oynanır? için yapılan yorumlar : 3 Yorum yapıldı


  1. yardım  yorumladı. 01:52 - 08 / 06 / 2018:

    ınternetten oynuyamıyorum ogrenmek amaclı boyle bır yer yok heralde

  2. st  yorumladı. 03:02 - 08 / 06 / 2018:

    Maalesef prafa oyununu online oynamak mümkün değil.

  3. M.p  yorumladı. 22:02 - 26 / 12 / 2020:

    Ayrıca bu oyunun konulmamış ahlaki kuralları da vardır. Oyun alan batırmak için uğraşılır. Eli zayıf olup oyuna gelen kurtarılır. Bu oyun 10 dakika dada biter 10 günde sürer. Kasayı güvenilir sözünün eri kişi tutar. Kasa hesabı mutlaka eski dilde yazılır. Ayrıca bağımlılık derecesinde zevklidir. King batak çocuk oyunudur yanında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir