Pis yedili nasıl oynanır?

pis yediliKurallar:

Pis yedili, Avrupa’da “Uno” adı verilen özel kartlarla oynanmaktadır. Ülkemizde ise dört kişiyle oynanan bir iskambil oyunudur. Oyunun amacı elde olan tüm kartlardan kurtulmaktadır. Yani oyun tabiriyle, elinizdeki kartları diğerlerine satmaya çalışmaktır.

Oyuna başlama:

Oyuncunun bir 8, diğerlerine ise 7 kart verilir. Kartlar yere gelişigüzel atılamaz.  Yere atılan ve önceden belirlenen kartı, aynı kart serilerinden birisi ile devam edilmesi gerekir. Oyunun sonunda, son kartı atan oyuncunun kartı çok önemlidir. Yere düşen son kart 7 ise, adından da belli olduğu gibi pis bir durumdur ve diğer oyunculara ellerindeki kartların sayısının 3 katı olarak ceza yedirir.  Eğer son kart bacak(vale) ise, diğer oyunculara 2 katı ceza yedirir.

Oyun sonunda elinde 7 kalan oyuncu ekstra olarak 3 kart çeker, tekrardan 7 çekerse 3 kart daha desteden çekmesi gerekir.  Yere as atılırsa, sıradaki oyuncu atlanır. Eğer yere 10 atılırsa da oyun yönü tersine dönerek devam edilir.

Pis yedilinin diğer bir oynanış şeklinde ise, eğer yere 8 atılırsa sıradaki oyuncu atlanır. Yere as düşerse, aynı cinsten bir kart daha atılmalıdır ve tüm oyuncular birer kart çekmelidir.  Vale atan oyuncu ise, oyuna devam edilecek desteyi seçer.

Pis yedili yöresel olarak farklılık gösterir. Bir diğer oynanış şeklinde de, yere 7li kart atılırsa, sıradaki oyuncu yerden 3 kart çeker. Sıradaki oyuncunun elinde de 7li kart var ise, ondan bir sonraki oyuncu ceza olarak 6 kart çeker.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir