Pis yedili nasıl oynanır?

pis yediliKurallar:

Pis yedili, Avrupa’da “Uno” adı verilen özel kartlarla oynanmaktadır. Ülkemizde ise dört kişiyle oynanan bir iskambil oyunudur. Oyunun amacı elde olan tüm kartlardan kurtulmaktadır. Çeşitli varyasyonları olsa da, biz size en basit olanı anlatacağız.

Anlatacağımız bu versiyon standart jokersiz 52’lik bir deste ve 4 kişi ile eşsiz oynanır.

Özel kartlar: 7, 10, Vale, As. Aşağıda yeri geldikçe anlatacağız.

Pis Yedili Oynanışı

 1. Dağıtıcı rastgele belirlendikten sonra desteyi karıştırır, sağındakine kestirir ve teker teker her oyuncuya kapalı 7 kart dağıtır. Kalan desteye kenara koyar ve oyuncular bu desteden yeri geldikçe kağıt çekecektir.
 2. Oyuna ilk başlayan oyuncu dağıtıcının solundaki oyuncudur. İlk oynanan kartlar sinek olmak zorundadır. Eğer elde sinek yoksa, desteden sinek gelene kadar bir kart çekilir. Tüm oyuncular sinek oynadıktan sonra (aynı usulle) normal oyuna devam edilir.
 3. Oyunda atılan kartın aynı cins veya sayı değerinde olması gerekir. Örneğin eğer kupa 8 atılmış ise, sıradaki oyuncular ya herhangi bir kupa ya da herhangi bir 8’li oynamalıdır. Eğer ikisi de yoksa oyuncu desteden bulana kadar 1 kart çeker.
 4. Eğer bir oyuncu 7’li atarsa, sıradaki oyuncu desteden 1 değil 3 kart çeker. Eğer o da 7’li oynarsa sıradaki 6 kart çekmelidir. Bu şekilde ikiye katlanır.
 5. Eğer As oynandıysa tüm oyuncular yerden 1 kart çeker ve Ası oynayan oyuncu tekrar eli başlatır.
 6. Eğer bir oyuncu 10’lu oynadıysa, oyun ters yöne doğru devam eder. Yani eğer soldan devam ediyorsa, sağa doğru geçecek.
 7. Eğer bir oyuncu vale atarsa, atan oyuncunun yerdeki cins veya kart değerini değiştirme hakkı vardır. Örneğin bir oyuncu kupa 8 attı, sıradaki vale atarsa, oyun sinekten devam etsin veya 9’ludan devam etsin diyebilir.
 8. Oyun bir oyuncunun tüm kartları bittiğinde sona erer ve bu oyuncu oyunu kazanmış olur.

Pis yedili oyununda puanlama

 1. Elinde kart kalan her oyuncunun tüm kartları sayı değerine göre hesaplanır. Örneğin 8li 8 puan, 5li 5 puan gibi. Papaz ve Kızlar 10 puan, vale ise 25 puan olarak hesaplanır.
 2. Eğer bitiren oyuncu son kart olarak vale attıysa, puanlar 2 ile çarpılır.
 3. Herhangi bir oyuncunun elinde 7 kaldıysa, kalan desteden 3 kart çeker ve bu kartların değerleri de onun puanına eklenir.
 4. Örneğin 1 oyuncunun elinde 5, 7, vale ve papaz kalsın. O halde puanı 5+7+10(papaz)+25(vale)=47. Bu sayıya elinde 7 olduğu için desteden çekeceği 3 kart daha eklenir ve puanı belirlenir.
 5. En yüksek puanı olan oyunu kaybedendir.
Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir