Papaz kaçtı nasıl oynanır?

Oyuna tanıma:

Papaz kaçtı, iki veya dört kişiyle oynanabilen bir iskambil oyunudur. Elli ikilik bir deste ile oynanır fakat içlerindeki 3 adet papaz çıkartılır. Kalan 49 kart ile oyuna başlanır.

Papaz kaçtı oyunu bazı yörelerde papaz kimde olarak da isimlendirilir, aynı oyundur.

Kartların dağıtımı:

Kartları dağıtan kişi, 49 kartı tek tek oyunculara bitene kadar dağıtır. Oyuncular ellerindeki çift olan kartları eşleştirerek, açık vaziyette masaya açmalıdır.

Oyunun oynanışı:

  • İlk elden dağıtan kişi kura ile belirlenir. Daha sonra sağdaki ilk oyuncudan itibaren bu görev devam eder.
  • Kartlar dağıtıldıktan sonra, dağıtanın sağından itibaren her oyuncu sırayla elindeki çift kartları sırasıyla masaya açar ve kalan kartlarla oyuna başlarlar. ( Örneğin 2 vale var bunlar ortaya açılır).
  • Eğer elinde 3 vale varsa ikisini açabilir, ancak 4 taneyse hepsini açabilir.
  • İlk kart açma bittikten sonra dağıtanın sağındaki oyuncu dağıtandan 1 kart çekerek oyunu başlatır. Eğer çektiği kartla çift yaparsa yere açar, yapamazsa elinde kalır ve her iki şekilde de oyun bir sonraki oyuncudan devam eder. (Her oyuncu sırası geldiğinde solundaki oyuncudan 1 kart çeker)
  • Bu işlem papazın çifti oyunda olmadığı için bir oyuncuda papaz kalıp, diğer oyuncular elindeki kartları bitirene kadar devam eder. Oyunun sonunda herkes kartlarını bitirdiğinde bir oyuncunun elinde papaz kalır ve o oyuncu oyunu kaybetmiş sayılır.

Oyunda papazdan kurtulmak esastır. Bu sebeple oyuncuya o kartı seçtirmek gereklidir. Elinde en son papaz kalan oyuncu, oyunu kaybeder.

Papaz kaçtı oyunu oynanışı ve puanlaması oldukça basit olduğundan arkadaş ortamında en çok tercih edilen iskambil oyunları arasındadır.

Papaz kaçtı puan hesaplama nasıl yapılır?

Papaz kaçtı oyununda puanlama 2 şekilde yapılabilir.

  1. Birinci yöntem: Her oyunda 1 oyuncuda papaz kalır. Bu oyuncu bir sonraki elde oyundan çıkar, ve 2 oyuncu kaldığında bu oyunu kazanan oyunun galibi sayılır. Genellikle 4 kişi oynandığında kullanılır.
  2. İkinci yöntem: Önceden belirlenmiş bir sayıya oyunculardan biri ulaşınca oyun sona erer. En az ceza yiyen oyunu kazanmış olur. Örneğin bu sayı 5 olsun, bir oyuncuda 5 kez papaz kaldığında oyun sona erer, en az sayı yiyen oyuncu kazanmış olur. Genellikle 2 kişi oynandığında kullanılır.
Diğer İskambil Oyunlarına Göz At
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir