Okey nasıl oynanır?

okeyÇok keyifli ve eğlenceli bir masa oyunu olay okey, 2–3 ve asıl 4 kişi ile oynanır. Oyunun oynanmasındaki amaç, taşları kuralına göre dizerek, herkesten önce bitirmeye çalışmaktır.

Okeyde taş sayısı 106’dır. Taşların numarası 1’den başlayarak 13’e kadar devam etmektedir. Kırmızı, sarı, siyah ve mavi olmak üzere 4 farklı renkte taşlar mevcuttur ve her birinden 2’şer adet vardır. Kimi okey setlerinde mavi yerine yeşil renkte de olabilir. Ayrıca iki adet de sahte okey dediğimiz taşlar vardır.

 

 

Başlama

Oyuna başlarken, tüm taşlar kapalı bir şekilde beşerli olarak dizilir. Herkese 14 taş dağıtılırken, ilk başlayacak olan kişiye 15 taş verilir. Bu oyuncu hiç taş çekmeden direk olarak g-fazla atışını atarak oyunu başlatır.  Zarlarla atılarak belirlenen taşın bir üstü “okey”dir.  Bu taş, elde mevcut olmayan ve gerekli olan bir taşın yerine kullanılır.

Oynanış aşaması

Oyun, fazla taşı alan kişinin elinde gereksiz olan taşı bir sonraki oyuncuya atmasıyla başlar. Okey oyununda amaç, taşları sırasıyla aynı renkte dizmek veya aynı sayılardan oluşan en az üç farklı renkteki taşları grup olarak dizmektir.  Buna “Per” denilir. İşe yaramayan bir taş sıradaki oyuncuya atılır, oyuncunun işine yarıyorsa taşı alır veya ortada kapalı bulunan taşlardan bir tane çeker.

Buna karşılık gereksiz taşlarından bir tanesini tekrar sıradaki oyuncuya atar. Istakadaki perlerin toplamı 14 ‘e ulaşan ilk oyuncu oyunu bitirir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir