Okey Nasıl Oynanır ?

Okey nasıl oynanır, kuralları nelerdir, eşli okey nasıl oynanır, arada nasıl bir fark vardır, kaç kişi ile oynanır ?

Okey Türkiye’de en fazla ilgi gören taş oyunudur. 106 adet taş ile 4 ıstaka kullanılarak oynanır. En az 2 kişi ile oynanıyor olabilmesine rağmen, oyunun zevkini çıkarabilmek için 4 oyuncu idealdir.

Oyunda sarı, kırmızı, siyah ve mavi olmak üzere ikişer adet 1’den 13’e kadar serinin yanında 2 adet de sahte okey olmak üzere toplam 106 taş bulunur. Ayrıca 1 adet 6 yüzlü zar gereklidir.

Oyuna nasıl başlanır ?

Oyun oynanacak taşlar rakamlar gözükmeyecek şekilde masa üzerine yayılarak karıştırılır. Her oyuncu kendi önüne soldan sağa olacak şekilde 5 taşı üst üste koyarak yanyana dizer. Beşli diziler tamamlandıktan sonra 1 adet taş artacaktır.İlk elden dağıtıcı 6 yüzlü zar kullanarak belirlenir. En küçük rakamı atan dağıtıcı olarak belirlendikten sonra, dağıtıcının sağından ilerleyerek her el dağıtıcı değişir.

Dağıtıcı artan 1 taşı kendi önünde bulunan beşli dizilerin en solundakinin üzerine koyar ve iki kez zar atar. İlk gelen rakam ile artık taşı soldan sağa dizide hareket ettirir. Örneğin dağıtıcının önünde 5 dizi var ve 6 geldi ise sağdaki oyuncunun ilk dizisine getirir. İkinci zarda ise artık taşın bulunduğu dizide seçilecek taşı belirler. Dizideki en alttaki taş 1 en üstteki taş 6 olacak şekilde sıralanmış kabul edilir. İkinci zarın 2 geldiğini varsayarsak artık taşın bulunduğu dizinin alttan 2. taşı alınarak en üste koyulur ve taş açılır. Bu taşa gösterge adı verilir. Göstergenin aynı renginin bir üst rakamı gerçek okeydir. Gerçek okeyin kendi yerine boşa harcanmaması için sahte okey gerçek okeyin yerini alır. Örneğin gösterge kırmızı 2 ise, gerçek okey kırmızı 3’tür ve her yerde kullanılır. Sahte okey ise sadece kırmızı 3 yerine kullanılır.

Oyuna başlama

Yukarıdaki adımlardan sonra artık okey belirlenmiştir. Dağıtıcı ilk taşları sağındaki oyuncudan itibaren dağıtmaya başlar. Dağıtma şekli göstergenin yanındaki beşli dizi alınır ve sağa doğru 4 dizi gidilerek ikinci beşlinin üzerine kapalı konulur ve oyuncuya verilir. Diğer oyunculara da aynı şekilde dağıtıldıktan sonra, göstergenin sağında kalan ilk diziden itibaren sırayla kapalı olacak şekilde 4 taş daha dağıtılır. Anlaşmaya göre ilk oyuncuya 5 taş verilebilir. Toplamda her oyuncuda 14 taş tamamlandıktan sonra oyuna başlanır. İlk taş çekme ve taş atma hakkı dağıtıcının sağındaki oyuncudadır. Daha sonra sağdan itibaren diğer oyuncular devam eder. Oyuncular ortadan taş çekmek yerine, solundaki oyuncunun attığı taşı da yerden alabilir.

Per nedir ?

Okey oyununda eli kazanmak için perleri tamamlamak gerekir. Per; aynı rakamları en az 3 adet olacak şekilde yanyana getirmek ( Örn. 3 adet veya 4 adet 10’lu ) veya aynı renkten en az 3 adet sıralı rakamı yanyana getirmektir ( Örneğin siyah 1-2-3-4-5 ) .

Okey oyununda puanlama nasıl yapılır ?

Okey oyununda sarı ve mavi renksiz kabul edilir ve kazanan taraf karşı taraftan 2 puan düşürür. Oyunda bitiş esnasında ortaya okey atılırsa 4 puan düşülür. Kırmızı ve siyah renkler renkli kabul edilir. Kazanan taraf karşı taraftan 4 puan düşürür, okey atılırsa 8 puan olarak düşülür.

Çifte gidilmesi halinde kazanan oyuncu diğer oyunculardan 8 puan, okey atması halinde 16 puan düşürür. Toplam düşülecek sayı oyuncular arasında belirlenir, örneğin 51 puan olarak belirlendiyse 0 puanı kalan oyuncu kaybeder.

Eşli okey nasıl oynanır

Eşli okeyin tek farkı 4 oyuncu 2 eşe ayrılır. Eşler masada karşılıklı oturur, böylece birbirine yarayan taş atması engellenir. Eşlerden birinin kazandığı el diğer eşlerden düşülür. Burada önemli olan eşin jest ve mimiklerine hakim olmak ve anlaşabilmektir. Çünkü bir eş oyunda okey atmayı beklerken diğer eş açarsa, düşürülebilecek puan azalabilir. Ortak karar almak eşli okeyde önem kazanır, ancak mimiklerle anlaşılarak rakibe ipucu vermemek önemlidir. Eşler oyundan önce kendi mimik kodlamasını arasında konuşmalıdır.

Okeyde taş takibi

Otuncular attığı taşları üst üste koymak zorundadır. Böylece diğer oyuncular hafızasında tutabildiği kadar taş takibi yapabilir. Yere atılmış bir taşı beklemek oyunu asla bitirememek demektir. Bu nedenle okeyde taş takibi önemlidir. Çıkan taşları beklemek yerine yeni bir permoluşturulmalı ve ortadaki taşlardan beklenmelidir. Rakip oyuncularında yerden aldığı taşlar takip edilerek hangi peri yaptığı anlamaya çalışılır ve bu taşlarda beklenmez. Ancak oyunculardan biri çifte gidiyorum derse o zaman diğer oyuncular attığı taşları yaymak zorundadır.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir