Minecraft Nasıl Oynanır

Minecraft oynamayan küçük çocuk dijitalleşen dünyada görmek zor. Bilgisayarı tableti ve hatta telefonu olan her çocuk Minecraft oynuyor. Grafiksel olarak oyuncu kitlesi genel itibari ile çocuklar. Yetişkinlere hitap etmeyen bu oyunun dünyada 100 milyon kullanıcısı bulunuyor. 2015 yılında Türkiye’de bu sayı 6 milyon oyuncuya ulaştı. Yazmayı ve okumayı bilen bir çocuğun olduğu evde bu oyunu görmemek neredeyse imkansız.

Minecraft nasıl oynanır?

Minecraft online sunucular vasıtası veya indirilerek oynanabiliyor. Başlangıçta seçtiğiniz dünyada hiç bir şeye sahip olmadan doğuyorsunuz. Bu hayali dünyada silahlar ve araç gereçler elde ederek online sunucu ve sizin dünyanızda bulunan diğer oyuncuları öldürmeye çalışıyorsunuz. Oyunun kitlesinin çocuk olması ve içeriğinin şiddet olması Aile Bakanlığı’nın bu oyunu mercek altına almasına yol açtı. Nitekim oyun çocukların şiddet kullanmaya teşvik eden bir yapıya sahip.

Minecraft sohbet özelliği…

Şiddet içerikli bu oyunda online sunucular vasıtası ile çok çeşitli ülkelerden çocuklar aynı oyun dünyasında buluşabiliyor. İngilizceyi az çok bilen bir ilköğretim çocuğu, yabancı bir çocukla diyalog kurabiliyor. Kimi zaman bu sohbetler soncunda ittifaklar oluşup diğer oyunculara saldırabiliyor. Minecraft oyununun, sohbet özelliği de çocukların ilgisini çeken diğer bir faktör. Çocuklar burada yerli veya yabancı sanal arkadaşlıklar ediniyor, bazen duygusal bir bağ kurabiliyor. Örneğin oyun içerisinde arkadaşına saldıran diğer bir oyuncuyu kurduğu ittifakla o dünyada kalmasını can sıkıcı hale getirebiliyor.

Ücretli araç – gereç satışı

Ortalama 7-13 yaş grubu çocukların daha çok tercih ettiği Minecraft oyununda ücretli silah, mermi satışları bulunuyor. Bu yaş grubundan bir çocuğun ebeveyni, sabah kalktığında kredi kartlarından çekilen ücretleri gördüğünde şaşırıyor. Çocuklar kendisini kaptırdıktan sonra oyun içerisinde silah aramak yerine baba veya annesinin tablette bulunan kredi kartı hesabı ile ( Özellikle Apple hesaplarınıza dikkat edin ) silah ve mermi satın alabiliyor. Bir çocuğun oyunda hırs yapmasıyla kaç defa neler satın alabileceğini düşünün. Mümkün mertebe evde pc, tablet ve telefonlarınızda bu oyunu bulundurmamaya çalışın.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir