Maça kızı nasıl oynanır?

Maça kızı nasıl oynanır, oyunu tanıma:

Maça kızı, üç veya dört oyuncu ile oynanabilen bir iskambil oyunudur. Tek adet 52’lik deste ile oynanır. Oyuncu puanlarına göre 100 sayısını geçen oyuncu olduğu takdirde tur biter. Bu yüzden tur sayısı yoktur.

Maça kızı oyununun kuralları ve oyuna başlama:

Oyuna başlarken kupa serisinden hiçbir kart yere atılamaz. Oyuncuların elinde sinek 2 ye sahip olan oyunu başlatır.

Deste oyuncular arasında karıştırılır ve dağıtıcının solundaki oyuncu tarafından kesilir. Dağıtıcı, her oyuncuya tek tek kart dağıtır. Her oyuncu sırası geldiğinde yerdeki kart cinsinden kart atmalıdır. Daha sonraki oyuncuların böyle bir zorunluluğu yoktur. Elinde yerdeki kartın cinsinden yoksa maça kız veya kupa kartlarından birini atabilir.  O elde en yüksek olan kartı atan kişi eli alır ve alan kişi yere tekrardan bir kart atarak oyuna devam eder.

Bir oyuncu her tur için kafa atarsa, diğer oyuncuların hanesine 26 puan eklenir.  Oyuncu eğer peşkir gerçekleştirirse, kendi hanesinden 26 puan eksiltilir.  Maça kızı oynarken esas olan en düşük puana sahip olarak oyunu tamamlamaktır. Her tur sonunda oyunculardan birinin puan hanesi 100’ü geçerse, oyun biter.  En az ceza puanı olan, oyunun galibi olur.

Her tur sonunda maça kızı ve kupa rengindeki kartlara sahip olan oyuncuların, sadece bu kartları sayılarak hesaplanır ve haneye yazılır.

Maça kızı 13, kupa kartları ise 1 puandır.

Peşkir; hiç el almadan turu tamamlamak ve kafa atmak olarak tanımlanabilirken aynı zamanda bir elde bulunan tüm kupaları ve maça kızını almak, anlamlarında kullanılan bir terimdir.

Şişmek ise, kafa atmak isterken fazla puan almak fakat tüm puanları toplayamamak anlamında kullanılır.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir