Konken nasıl oynanır?

Konken oyununun tanıma:

Konken oyunu, 52’lik iki deste ve içerisine iki adet joker eklenmesi ile toplamda 106 kartla oynanan bir iskambil oyunudur. Remi ve Sorti oyunlarıyla oldukça benzerlik gösterir.

Remi Oyununa Göz At Sorti Oyununa Göz At

Konken oyununun kuralları:
Konken oyunundaki kurallar, elli bir veya okey oyunuyla hemen hemen aynıdır.  Oyunculara dağıtılan kartları sırayla dizmek veya aynı rakamlarda olan farklı çeşitlerden kartları per yaparak gruplandırmak gerekir. Oyunda “Per”, en az üç kartın oluşturduğu guruba denilir. Bu grup mümkün olduğu kadar uzatılabilir.

Örneğin; aynı gruptaki kartlardan 5.6.7 oluşturmak veya farklı kartlardan oluşan 5.5.5 i bir araya toplamak gerekir. Buna per denilir. Konken oyununda ideal olan dört veya beş kişinin oynamasıdır. Fakat istenirse bu sayı yedi oyuncuya kadar çıkartılabilir. Elde oluşturulan perlerin masaya tek bir seferde açılmasıyla, eldeki kartların tüketilmesi gerekir.

Dilerseniz diğer per sistemiyle oynanan oyunlara da göz atabilirsiniz.

Perli Oyunlara Göz At

Konken oyununa başlama Ve oynanışı:
Oyunculara sırayla ikişer olarak toplamda onar kart dağıtılarak oyuna başlanır. Kartları dağıtan kişinin sağındaki oyuncu mecburicidir ve oyuna girmek zorundadır. Diğer oyuncuların kartları eğer kötü geldiyse, oyuna katılmayabilir. Oyun sağdan devam ederek sırayla ya yerden kart çekilir ya da bir önceki oyuncunun kartı kendisine yarıyorsa, attığı kart alınır. Daha sonra fazla kart, bir sonraki oyuncuya atılır. Elde oluşturulan perlerin grup oluşturulması sağlanır ve tek bir hamlede sırası gelen oyuncu elindeki kartların hepsini masaya açar. Böylelikle oyun tamamlanmış olur.

İlk kart dağıtan oyuncuya, tekrar kart dağıtma işlemi geldiğinde tur tamamlanır ve ortadaki bahis kazanılmış olur.

Diğer İskambil Oyunlarına Göz At
Etiketler:

Konken nasıl oynanır? için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. Mehmet kirka  yorumladı. 23:26 - 04 / 10 / 2016:

    Kardeşim okudum yanlış bilgi veriyorsun 104 kagitlao ynanir.bilmiyorsan sana öğretelim. Hasan cangaz var burda kurbazın önde gidenidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir