King nasıl oynanır?

king4 kişilik bir iskambil oyunudur. İki kişiyle oynanan türüne ise “balayı king” denilir.

Kurallar:

Oyun toplam 20 veya 12 elden oluşur. Oyun iki türlü bitirilir. İlki, 12 elin 11 elini almasıyla oluşur. Buna king denilir. King yapan oyuncu oyunu almış, diğerleri ise batmış olur ve oyun biter. King yapacağını düşünen kişi, oyunun başında bunu belirtebilir. Bu durumda oyun sonunda king yapamazsa, batmış kabul edilir.

Diğer bir oyun şekli ise, amaç sıfırdan yüksek bir puanla oyunu bitirmeye çalışmakla olur. Oyunda 6 çeşit ceza vardır. Bunlar “ kız almaz, erkek almaz, Rıfkı, son iki el almaz, kupa almaz ve el almaz ”dır.  Bunları oyuncular kendi belirleyecektir. İlk seçim elinde karo 2 olan oyuncudan başlanır.

King de her ceza oyunu 2 şer kez oynanır.  20 el oynanıyorsa her oyuncu ikişer kez koz ve üçer kez ceza oyunu, 12 el oynanıyorsa her oyuncu 1 koz 2 ceza oyunu söyler. Skorda pozitif olan oyuncular çıkmış, diğerleri batmış kabul edilir.

Koz oyunu: 

Koz oyunu seçilmişse alınan her el 50 ile çarpılarak puanlama yapılır.

Ceza Türleri ve puanlaması:

El Almaz : Adından da anlaşıldığı gibi hiç el almadan oyunu tamamlamak gerekir. El almaz ceza oyununda alınan her el 50 ceza puanı olarak hesaplanır.

Kupa Almaz : Oyuncular kupa cinsinden herhangi bir el almamalıdır. Koz oyunundaki gibi elinde yere atılan cinsten olmayan oyuncu kupayı atmak zorundadır. Ancak eli kupayı atan değil yere atılan cinsin en büyüğünü atan alır.Tıpkı koz oyunu gibi yere kupa atılmadan kupa çıkılmaz. Alınan her kupa 30 ile çarpılır. Burada el sayısı değil kupa sayısı önemlidir.

Kız Almaz : Oyuncular herhangi bir cinsten Q yani kız almamalıdır. Yere atılan cinsten elinde kartı olmayan oyuncu bu ele kız atmak zorundadır. Yerde o cinsten en yüksek kartı atan kızı yemiş olur. Aynı cins atılmışsa ve başka kart yoksa o zaman o cinsin kızı oynanmalıdır. Örneğin yere 8 atıldı. Elinizde tek kupa Q var diğer oyuncular da sizden düşük attı o zaman kız size kalır. Eğer yere A veya K atıldıysa ve elinizde Q ve 10 lu varsa kızı atmak zorunludur. Alınan her kız 100 ile çarpılarak ceza puanı hesaplanır.

Erkek Almaz : Kız almaz oyununa benzer. Bu kez papaz veya vale almamak esastır. Alınan erkek sayısı 60 ile çarpılarak ceza sayısı bulunur.

Son iki : En sorunlu ceza oyunudur. Amaç son iki elde elde yüksek kart bırakmayıp son iki eli almamaktır. Son iki elden alınan her el için 180 ceza puanı yazılır. Örneğin son iki elden birini aldınız 180 ceza, ikisini de aldınız 360 puan ceza yemiş olursunuz.

Rıfkı(Kupa Papazı) : Kupa papazını alan 320 puan ceza yer. Kupa almaz oyunundaki gibi yere kupa düşene kadar kupa oynanamaz. Yere kupa düşebilmesi için yere oynanan cinsten elde kart olmaması gerekir. Elinde kupa papazını tutan oyuncu yerdeki seriden elinde kart yoksa kupa papazını atmak zorundadır. Kupa papazının bir oyuncu tarafından alınması ile el biter.

Oyuna başlama:

  1. İlk el dağıtıcı belirlenir ve kartlar sağdan saat yönü tersine kapalı olarak tek tek veya ikişerli 13 adet dağıtılır.
  2. Oyuna başlamadan önce sadece ilk ele mahsus elinde karo 2 olan oyuncu ceza veya koz olacak şekilde oyun türünü söyler. Sonraki ellerde sağdan itibaren her oyuncu eli belirler.
  3. Eğer oyun türü koz olacaksa, genellikle oyuncunun elinde en fazla veya en yüksek olan kart çeşidini seçmesiyle koz söylenir, bu tabi elin durumuna göre ve oyuncunun yorumuna göre değişir.
  4. İlk oyuncu ortaya bir kart atarak oyunu başlatır.
  5. Sıradaki oyuncu yere düşen karttan elinde olmadığında, elindeki kozlardan birini yere atarak, yerdeki partiyi alır. Elinde kozda yoksa herhangi bir kartı atabilir. Aynı cinsten var ise bataktaki gibi büyüğünü atmak zorunda değildir. King ’de koz atılması için, yere koz düşmesi gerekmez. İlk elden de yere koz atılarak, diğer oyuncuların elindeki kozlar toplanabilir. Buda oyunu kazanmak için diğer bir taktiktir. Fakat, bunu yapmak için elinizde güçlü koz kartlarınızın ve ufakta olsa birkaç tane yedek koz kartları olması gerekir.
  6. Yukarıdaki esaslara göre 12 veya 20 el tamamlandıktan sonra puanlama yapılır.

Etiketler:,

King nasıl oynanır? için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. semsı eran  yorumladı. 01:35 - 01 / 06 / 2018:

    king

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir