İhaleli Batak Nasıl Oynanır

İhaleli Batak 52’lik jokersiz 1 deste ile 4 kişi oynanan popüler batak çeşitlerinden biridir. Genellikle 13 el oynanır, ve en yüksek puanı alan oyuncu kazanır. Beraberlik durumunda uzatılabilir. Koz sistemi ile oynanan keyifli bir batak türüdür.

Dilerseniz diğer kozlu oyunlara da göz atabilirsiniz.

Kozlu Oyunlara Göz At

Bazı Kavramlar :

Kart büyüklükleri : A>K>Q>J>10>9>8>7>6>5>4>3>2 . Koz tüm cinslerden (Kupa,karo,sinek,maça) büyüktür kendi içerisindeki sıralama aynı şekildedir. İhaleli batakta koz maçadan farklı olabileceği için her oyunda koz değişir dolayısyla üstün cins koza göre belirlenir.

Yan batar : Oyuncunun el başlamadan alacağı el tahmininden ne kadar fazla aldığında batacağını belirler. Örneğin oyuncu 5 el alırım dedi. Yan batar 2 belirlendi. Öyleyse 7 veya daha fazla alması halinde oyuncu batar. 5 ve 6 alması durumunda batmaz. Aşağıda puanlama bölümünde detaylı anlatılmıştır.

  • Oyun başlamadan önce 1,2,3 yan batar belirlenir. (Maksimum 3 yan batar olabilir, Örnekte yan batar açıklanmıştır.)
  • İhaleli batakta ilk el dağıtıcı kura ile belirlenir daha sonra her el soldan dağıtıcı değişir. Dağıtıcı kartları karıştırdıktan sonra solundakine kestirir ve saat istikametinin tersinde yani sağdan kapalı 13 adet kartı oyunculara dağıtır.
  • İhaleli batak oyununda koz ihale ile belirlenir. Dağıtıcı kartları sağdan itibaren dağıttıktan sonra dağıtıcının sağındaki ilk oyuncu konuşur. Oyuncu ihaleye girerse minimum 5 demek zorundadır. (Bazı yörelerde 4 alt limittir.) 5 veya daha fazla bir rakam söylemesi halinde sıradaki oyuncunun ihaleyi alıp kozu söyleyebilmesi için en az 6 demesi gerekir (ilk oyuncu 5 dediyse). En büyük rakamı söyleyen ihaleyi alır, kozu söyler ve ilk kartı oynar.
  • Eğer ilk oyuncu pas deyip ihaleye girmezse, sağdan konuşma sırası ilerler, tüm oyuncular pas derse ihale 5 ile ilk konuşan oyuncuya kalır. Her oyuncu pas diyebilir veya ihaleye girebilir. Oyun boyunca her oyuncu en az 4 kez ihaleyi almak zorundadır.
  • Genellikle 13 el oynanır.
  • Yan batar klasik batakta olduğu gibi seçilir.

İhaleli Batakta Puanlama

Pas denmesi haricinde klasik batak koz maça oyunundaki gibidir. Eğer oyuncu pas demiş ve el amışsa, aldığı el 10 ile çarpılır ve kazandığı puan  bulunur. Eğer hiç el alamamışsa o halde en yüksek el tahmini yapan oyuncunun tahmin sayısı ile 10 çarpılır ve ceza puanı hesaplanır.

Batak Oyununa Göz At

Örneğin oyuncu pas dedi ve ihaleye giremedi. Oyunda hiç el almadı, en yüksek tahmin 7 oldu. O zaman 7 x 10 = 70′ e batar. Pas demiş ve 3 almışsa, 3 x 10 = 30 puan kazanır.

Temel Puanlama :

  1. Oyuncu tahmin ettiği el kadar aldıysa, aldığı el 10 ile çarpılarak kazandığı puan bulunur. Örneğin oyuncu 3 alırım dedi, oyunu 3 ile bitirdi. 3 x 10 = 30 puan kazanmış olur.
  2. Oyuncu tahmin ettiği elden daha az aldıysa o zaman tahmin ettiği el ile 10 çarpılarak ceza sayısı bulunur. Örneğin oyuncu 3 alırım dedi fakat 1 veya 2 aldı. burada tahmin ettiği el baz alınır, yani 3 x 10 = 30 sayı kaybederek batar.
  3. El almaz diyen oyuncu hiç el almazsa 50 puan kazanır. Eğer 1 ve daha fazla el alırsa 50 puan kaybeder.

Yan batar 1’e göre puanlama

Yan batar 1 olarak oyun kararlaştırılmışsa, oyuncu tahmin ettiğinden herhangi bir şekilde fazla almışsa aldığı el 10 ile çarpılarak ceza yer ve batar, az alırsa tahmin ettiği el ile 10 çarpılarak  batar.

Örneğin; oyuncu 4 alırım dedi fakat 6 aldı. O halde oyuncu 6 x 10 = 60 puan kaybederek batar. Eğer 3 veya daha az aldıysa, bu kez tahmini baz alınır yani 4 x 10 = 40 puan kaybederek batar.

Yan batar 2’ye göre puanlama

Yan batar 2’ye göre puanlama yapılacaksa, oyuncu tahmin ettiği el+1’den fazla almışsa aldığı el ile 10 çarpılarak ceza puanı bulunur, az almışsa temel puanlamadaki gibi tahmin ettiği el ile 10 çarpılarak ceza puanı hesaplanır.

Örneğin; Oyuncu 5 alırım dedi ancak 7 aldı bu durumda 7 > 5+1 olduğu için, 7 x 10 = 70 ceza puanı yazılır. Eğer 4 veya daha az almışsa o zaman 5 x 10 = 50’ye batar. Eğer 5 almışsa, O zaman 5×10 = 50 puan kazanır. 6 almışsa, 5 x 10 + 1 = 51 puan kazanır.

Yan batar 3’e göre puanlama

Yan batar 3’ün yan batar 2’den tek farkı 2 tane yan alabilme imkanıdır. Örnekle açıklarsak;

Oyuncu oyun başında 5 alırım dedi, fakat 8 aldı. 8 > 5+2 olduğu için 8×10 = 80’e batar. 7 almışsa, 5 x 10 +2 = 52 puan kazanır. 6 almışsa, 5 x 10 + 1 = 51 puan kazanır. 5 almışsa, 5 x 10 = 50 puan kazanır. 4 veya daha az almışsa, 5 x 10 = 50’ye batar.

Genel Batak kuralları yazımızı okumak için tıklayınız.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir