Hoşgin nasıl oynanır?

Hoşgin oyununu tanıma:

Hoşgin oyunu, önceden belirlenen el sayılarını almak ve geçerli barajı geçmek amaçlı oynanan bir iskambil oyunudur. Üç oyuncu ile oynandığında 5555, dört kişi olarak eşli oynandığında 4555 ve herkesin kendi namın oynadığı dört oyuncu toplamında ise 3555 baraj puanı vardır.

Hoşgin oyunu, 4 adet deste ile oynanmalıdır. Fakat bu desteler içerisinden sadece 10,vale, kız, papaz ve as kartı seçilir. 10’lu karta bu oyun içerisinde 2’li denilir. 10’lu kartların yerine 2’li kartlar da bu yüzden kullanılabilir.

Kart diziliş şekli; As–10-K-Q-J şeklinde olmalıdır. Baraj sayısına ulaşana kadar turlar oynanmaya devam edilir.

Hoşgin oyununa başlama:

Dağıtıcı kartları karar ve soldaki oyuncuya kestirir. Her oyuncuya beşer beşer kart dağıtılır. Oyuncuların ellerinde toplamda 20 adet kart olmalıdır. Sırası gelen oyuncu yerdeki kartın cinsinin aynısından yere kart atmalıdır. Elinde o karttan yoksa belirlenen kozu atarak eli alır. Sonraki oyuncuda koz atması gerekiyorsa, atılan kozu geçmesi gerekir. Yüksek atan eli alır yere yeniden kart atar. Son eli alan oyuncu takımı ekstra 20 puan alır.

Tüm oyuncular oyun başında ellerindeki kart puanlarını ve alabilecekleri el sayısını belirler. Eşlerden biri konuşmacı seçilir ve ihale 55 puandan açılır. En yüksek puan söyleyen grup, ihaleyi almış olur. İhale alan grup, kozu belirler. Oyuncular ellerindeki AS gruplarını yere açamaz. Onun haricinde olan puanlı kartlar masaya açılır. Puanlar yazıldıktan sonra, oyuncular tekrar yerde açtıkları kartları ellerinde toplarlar.

Hoşgin nasıl oynanır? için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. erdinç  yorumladı. 17:43 - 04 / 11 / 2018:

    aynı seriden 2 şer adet bulunursa kaç sayı alınır
    2 adet as-2 adet 10 lu 2 adet rua*2 d-adet dam-2 adet bacak-2 adet ve her seriden birer evli çift —kaç sayı kazandırır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir