FreeCell Solitaire Nasıl Oynanır

Frecell solitaire, çok tercih edilen solitaire çeşitlerinden biridir. FreeCell için ihtiyacınız olan 1 adet jokersiz iskambil destesidir.

FreeCell Solitaire nasıl oynanır ?

Freecell için 52’lik 1 deste iskambil kağıdı gerekir. Tüm kağıtlar açık olarak yere dizilir. Dizilme şekli ; soldan sağa, ilk dört sıra 7’li, ikinci 4 sıra 6’lı olacak şekilde 8 sıra olmalıdır. Üstte bulunan soldan sağa ilk dört sıra alttaki serilere yer açabilmek için kullandığınız joker alanlardır.

Joker alanların her birine sadece 1 kart koyulabilir. Sonraki 4 sıra ise Astan başlamak üzere papaza kadar yapacağınız seri için kullanılır.(Yukarıdaki görselde gösterilmiştir)

Altta açık olarak koyduğunuz 8 sıra arasında üstteki kartları farklı renkten olacak şekilde yer değiştirebilirsiniz. Örneğin kupa 5’liyi, maça veya sinek 6’lının altına alabilirsiniz. Karo ve kupa kartları, maça ve sinek kartlara, maça ve sinek kartları ise kupa ve karo kartların altına alabilirsiniz. Ancak aldığınız kartlar serideki 1 numara küçük olan kart olabilir.

Örneğin Sinek valenin altına kupa dokuz alamazsınız. Yukarıda bulunan sağdaki 4 sıraya astan başlayarak seriyi tamamlamanız gerektiğinden, aşağıdaki açık kart gruplarında bulunan asları buraya atmak önceliktir. Asları buraya atmadan seriye başlayamazsınız. Oyundaki mantık tüm serileri en hızlı sürede tamamlamaktır.

Asları bir an önce yukarıya atmanız gerektiğinden, serileri boşa çıkarmak için çeşitli kart kombinasyonlarını denemeniz gerekir. Hamle sayısında her hangi bir kısıtlama yoktur. Bu sebeple açık kartlar arasında en optimum dizilimi yapana kadar hamle yapabilirsiniz. Freecell, solitaire çeşitleri arasında en zevkli oyunlardan biridir.

En çok oynanan Solitaire Çeşitleri

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir