Eşşek oyunu nasıl oynanır?

eşşekEşşek oyununu tanıma:

Oyunda amaç, eldeki kartların aynı rakamda olmasını gerçekleştirmektir. Oyun eşli oynanmaz. Herkes kendi hesabına oynar ve dört ve ya beş oyuncu ile oynanır.

Eşşek oyununa başlama:

Her oyuncu kendi hesabına deste içerisinden A, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,vale, kız ve papaz arasından bir kart seçmelidir.  Seçilen bu kartın kupa, karo, sinek ve maçası deste içerisinden çıkartılır. Tüm oyuncuların dört adet kartı toplanır ve oyun sadece bu kartlarla oynanır.

Dağıtıcı her oyuncuya dört adet kart dağıtır.  Oyuncular aynı anda sağ taraftaki oyuncuya doğru kapalı bir kart koyar. Oyuncular tekrar bir kart çıkartana kadar, bu önlerindeki kapalı kartlara asla dokunulamaz.  Oyuncular kartı yere koyduktan sonra, önlerindeki kapalı kartı alabilir. Böylelikle kartlar oyuncular arasında yer değiştirir.

Bu kartlar arasında yer değiştirme olayı, bir oyuncunun elindeki kartlar aynı cinsten ve aynı rakamda olana kadar devam eder. Örneğin, kupa 2,karo 2,sinek 2,maça 2 toplayana kadar, kartlar sürekli el değiştirir.

Oyuncular, oyun başında seçmiş olduğu kartı toplamak zorunda değildir. Elinde her hangi bir türden 4 adet aynı kart olması gerekir. Dört adet kartı tamamlayan kişi “eşşek” der ve o anda tüm oyuncular elini üst üste masanın üstüne koymalıdır.

Eli en üstte kalan kişi, eli kaybetmiş olur ve oyuncunun ceza hanesine “E” yazılır ve oyun biter. Kartlar yeniden karıştırılır ve dağıtılır. Aynı sistemde devam edilir. Ceza alanlar sırayla “           E, sonra Ş, daha sonra tekrar Ş,E ve en sonunda ise K harfi eklenerek “EŞŞEK” kelimesi tamamlanır. Bunu tamamlayan oyuncu oyundan çıkartılır. Oyundan çıkan oyuncunun başta seçmiş olduğu dört kartta desteden çıkartılır.  Oyuncu sayısı azaldıkça, destedeki kart sayısı da böylelikle azalmaktadır.

Hanesine “EŞŞEK” yazılmayan oyuncu, oyunun galibi olur.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir