Eşli Batak Nasıl Oynanır

Eşli (İhaleli) Batak 52’lik jokersiz 1 deste ile 4 kişinin ikişerli eş oluşturarak oynadığı en sevilen batak türlerinden  biridir. Genellikle 11 el oynanır, ve en yüksek puanı alan eşler kazanır.

Kart büyüklükleri : A>K>Q>J>10>9>8>7>6>5>4>3>2 Koz  tüm cinslerden (Kupa,karo,sinek,maça) büyüktür kendi içerisindeki sıralama aynı şekildedir. İhaleli batakta koz maçadan farklı olabileceği için her oyunda koz değişir dolayısyla üstün cins koza göre belirlenir.

Dilerseniz tüm batak kuralları ve çeşitlerini içeren Batak nasıl oynanır isimli kapsamlı yazımızı başlamadan okumak için tıklayınız.

Eşli Batak Nasıl Oynanır 

 

  1. Eşli batak, ihaleli batak gibi ihale yapılarak oynanır. Masada karşılıklı oturanlar eş olarak kabul edilir.
  2. Koz sabit maça olarak kabul edilmez, ihale ile belirlenir. Dağıtıcı kartları sağdan dağıttıktan sonra dağıtıcının sağındaki ilk oyuncu konuşur.  İhaleye en az 8 ile girilebilir (Bazı yörelerde 7 ile de girilebilmektedir.). Eğer herkes pas derse,ihale dağıtıcının karşı grubuna 8 ile kalır. Kozu söyler ve ilk kartı oynar.
  3. İhaleyi en yüksek rakamı söyleyip kazanan ve kozu söyleyen oyuncunun karşısında oturan eşi elini masaya açar ve koz söyleyen oyuncu onun yerine de sırası geldiğinde oynar.
  4. Oyun boyunca eşler toplamda en az 5 kez ihaleyi almak zorundadır.
  5. Genellikle 11 el oynanır.
  6. Puanlama pas denmesi haricinde koz maça oyunundaki gibidir. ihaleyi kaybeden eşlerin aldığı el 10 ile çarpılır ve kazandığı puan  bulunur. Eğer el alamazlarsa diğer eşlerin aldığı toplam el 10 ile çarpılır ve ceza bulunur.

Puanlamada eşler ortak puanlanır ve yan batar kavramı yoktur. En az tahmininiz kadar olmak üzere toplam aldığınız el 10 ile çarpılır.

Örneğin; bir grup ihaleyi 9 ile aldı fakat 11 el aldılar, 11 x 10 = 110 puan kazanırlar. 9 ile ihaleyi alıp 8 ve daha az alırlarsa 9 x 10 = 90’a batarlar.

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir