En Çok Oynanan Oyunlar

EN ÇOK OYNANAN OYUNLAR

 

en çok oynanan oyunlarGünümüzde bilgisayar üzerinden oynanan oyunlar, dinlendirici yaşam simülasyonları olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle oyun oynamak kişinin yaşı, cinsiyeti, kabiliyeti ne olursa olsun keyifli bir eylemdir. Oyunlarda kullanılan renkleri, estetik öğeleri, hikâyeyi, kurguyu, kullanılan dili, strateji öğelerini, el ve göz koordinasyon unsurlarının tamamını bugünkü teknolojik dünya ile tanışmamızı ve anlaşmamızı sağlayacak bazı özellikler taşımaktadır. Bazı faydalı yetenekler de katarak, iyi vakit geçirmeyi sağlamaktadır.

Son yıllarda internet üzerindeki oyunların tercih edilme oranı oldukça artmıştır. Bu oyunların, işyerinde, dışarda, evde, okulda, kısacası boş vakit değerlendirilecek her türlü ortamda rahatlıkla oynanabilir olması büyük bir avantaj olmakla birlikte dolayısı ile oyunlara rağbeti de arttırmaktadır. Online oyun deyince akla strateji oyunlarından, savaş oyunlarına, 5-10 yaş aralığına hitap eden oyunlara kadar pek çok tipte oyun gelmektedir.

CODEn çok oynanan oyunlar çevrimiçi tipte oyunlardır. Online oyunlar ile ilgili detaylı bilgilere, kritiklere ve puanlandırmalara internet üzerinde bulunan oyun siteleri ya da bu alanda çıkarılan dergiler vasıtası ile ulaşılabilmektedir. Bu siteler ve dergiler ile oyun dünyasına ilişkin en güncel gelişmeler, ilk bakışlar, incelemeler, dosya konuları, ekran görüntüleri, videolar, donanım incelemeleri ve daha birçok farklı materyal detayı ile anlatılmaktadır. Bu siteler dâhilindeki forumlarda ise kullanıcılar hem oyun dünyası tanımakta, hem de genel konular hakkında detaylı tartışarak, bilgi alışverişinde bulunabilmektedirler.

 

tekken 6En popüler oyunlar ise aksiyon türünde Uncharted oyunu, Devil May Cry oyunu, Blade of Darkness oyunu, Lord of The Rings War of The North oyunu; dövüş türünde Mortal Combat oyunu, Tekken serisi; savaş türünde First Person Shooter için Counter Strike oyunu, Call of Duty oyunu, Medal of Honor oyunu, Sniper Elite oyunu, Battlefield 3 oyunu, Third Person Shooter için Grand Theft Auto oyunu serisi, Metal Gear oyunu serisi, Lara Croft oyunu, Resident Evil oyunu, Hitman oyunu ve Max Payne oyunu türün önde gelen oyunlarındandır. Rol Yapma (Role Playing Game) oyunları için ise Diablo oyunu serisi, Baldur’s Gate oyunu serisi, Neverwinter Nights oyunu, Elder Scrolls oyunu, World of Warcraft oyunu ve Fallout 3 oyunu yer almaktadır. Dövüş türü oyunlarda en popüler olanlar; Tekken oyunu serisi, Mortal Combat oyunu ve Street Fighter oyunu bu türün en iyi örnekleri olarak sayılmaktadır.

syberiaMaceranın en popüler örnekleri Myst oyunu, Syberia oyunu, The Longest Journey oyunudur. Gerçek zamanlı strateji örnekleri ise, Starcraft oyunu serisi, Command and Conquer oyunu serisi, Company of Heroes oyunu serisidir. Tur tabanlı strateji oyunlarında Heroes of might and magic oyunu serisi, Total War oyunu serisi sayılabilmektedir. Platform türü oyunlar için en popüler örnekler Super mario brothers oyunu, Giana Sisters oyunu, Jazz Jackrabbit oyunu, Braid oyunu, Trine oyunu serisi, Rayman oyunudur. Çok oyunculu oyunlarda League of legends oyunu, Dota 2 oyunu, Ultima online oyunu, World of Tanks oyunu, Swtor oyunu milyonlarca kişinin tercih ettikleri oyunlar arasında sayılmaktadır.  Spor oyunun en popüler örnekleri; Fifa oyunu serisi, NBA oyunu serisi, Virtua Tennis oyunu serisi, Madden oyunu serisi ve Football manager oyunudur. Yarış oyunları içinde tüm zamanların en popüler olanları Need for Speed oyunu serisi, Colin McRea Rally oyunu, Dirt oyunu, Test Drive oyunu serisi, Grid oyunu verilebilir. Stimülasyon türünün güzel örnekleri arasında Caesar oyunu, SimCity oyunu, CitiesXL oyunu, Sims oyunu, Silent Hunter oyunu serisi, Harpoon oyunu, Microsoft Flight Simulator X oyunu, Hawx oyunu ve Lock On oyunu bulunmaktadır.

 

Kart oyunları ve aile oyunları içinde en çok indirilen oyunlar Magic The Gathering Online oyunu, Pokemon oyunu türün en bilinen ve indirilen oyunlarıdır.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir