Dost kazığı nasıl oynanır?

Dost kazığı, 52’lik jokersiz tek deste ile oynanır ve oyuncu sayısı dört olmalıdır. Oyundaki amaç en az ceza alarak oyunu bitirmektir. Eşsiz yani bireysel oynanır.

Oyunun kuralı, oyundan en az ceza ile kurtulmaktır. Oyundaki tur sayısı, tek sayılı rakamlar kadardır. Yani 7, 9 veya 11 el şeklinde tur tamamlanır. Fakat genellikle 11 el oynanır. Oyunda eşli oynama şekli yoktur. Herkes kendi namına oynar. Kaptı kaçtı oyununun tersi denebilir.

Kaptı Kaçtı Oyununa Göz At

Dost kazığı oyununa başlama:

 1. Dağıtıcı, oyunculara kartları dağıtmadan önce, sadece ilk elde masaya dört adet açık şekilde kart koyar.  Her oyuncuya da sırasıyla dörder kart dağıtır. Oyuncuların elindeki kartlar bittikçe bu dağıtım deste bitene kadar devam eder. Sağdan devam ederek sırasıyla oyuna başlanır.
 2. Oyun kaptı kaçtı oyununa benzer. Yere açılan dört karttan herhangi biri, ilk oyuncunun elinde yoksa eğer ortaya tek kart oynanır.
 3. Sıradaki oyuncunun da elinde yerdeki beş karttan biri yoksa yerdeki kartın üzerine bir kart açar. Kartlar üst üste atılmalıdır.
 4. Yerden kart alıp diğer oyunculara işlerken sadece en üstteki kart alınıp işlenir. El alma aynı sayı ile olur. Örneğin ortada en üstte 8 var, oyuncunun elinde diğer cinslerden sekizli varsa en üstteki 8’liyi alıp istediği bir oyuncuya işler. Oyuncuların önündeki kartlar açık ve üst üstedir.
 5. Oyun ilerledikçe oyuncuların önünde kartlar birikecektir. İsteyen oyuncu diğer oyuncuların önünde tutar kartı varsa, bir oyuncudan bu kartları alıp diğerine verebilir, veya üzerine bir adet daha işler.

Örneğin; A oyuncusunun önünde en üstte 8’liler var. B oyuncusu fazla ceza almamış. Sıra C oyuncusunda. O zaman C oyuncusu A oyuncusunun önünden elinde 8’li varsa alıp B oyuncusuna aktarabilir veya A oyuncusunun önüne koyarak onun ceza puanını artırabilir.

6. Tüm deste tükendikten sonra puanlamaya geçilir.

Dost kazığı puanlaması

 • 3’lüler 30 sayı
 • Vale (J) 20 sayı
 • As 10 sayı
 • Papaz (K) 10 sayı
 • Kız (Q) 10 sayı
 • Diğer tüm kartlar kendi değerinde hesaplanır. (Örneğin 5 yine 5 olarak 2 yine 2 olarak hesaplanır.)

Bu puanlar hesaplandıktan sonra en fazla ceza yiyen oyuncu -7 puan, sondan ikinci olan -2 , ikinci bitiren +3, ve birinci bitiren +7 puan alır. Oyun kaç tur oynanacaksa daha sonra bu puanlar toplanır ve kazanan ile kaybeden belli olur. Kaybedenin ünvanı en sevilmeyendir.

Diğer İskambil Oyunlarına Göz At
Etiketler:

Dost kazığı nasıl oynanır? için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


 1. dfgds  yorumladı. 12:49 - 10 / 05 / 2017:

  dsgfdsgfg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir