Clash Of Clans

Clash of clansBağımlı yapan game center oyunlarından biri daha. Bir dönem Facebook üzerinden Farmville isimli bir oyun tüm dünyayı bağımlı yapmıştı. Bu kez sadece mobil oynanabilen bir tür strateji oyunu Clash Of Clans ortalığı kasıp kavuruyor. Yüz milyonlarca insanı bağımlı yapan oyunda üretilen asker çeşitleri ile yine gerçek bir kişinin köyüne saldırabiliyorsunuz.

Neden bağımlılık yapıyor?

Apple store, ve Android markette binlerce strateji oyunu olmasına rağmen, hemen hemen her tablet ve telefonda Clash Of Clans yüklü. Bu oyunun bağımlılık yapmasının temel sebeplerini şöyle özetleyebiliriz.

1- Gerçek kişilere online olarak saldırılabilmesi

2- Klan ismi altında topluluk oluşturularak aidiyet duygusunun artırılması

3- İnsan oğlunun temel iç güdülerinden biri olan saldırı duygusunu tetiklemesi

Gerçek Kişilere Saldırma

Oyunun bağımlılık yapan en önemli faktörlerinden birisi. Bilgisayara karşı oynandığında kullanıcı bir süre sonra oyundan sıkılır. Clash Of Clans ile gerçek kişilere saldırabiliyorsunuz. Böylece standart seçeneklerin dışına çıkarak, neye ihtiyacınız varsa ona yöneliyorsunuz. Altın ihtiyacınız varsa altını bol olana, mor iksir ihtiyacınız varsa mor iksiri bol olana, siyah iksire ihtiyacınız varsa siyah iksiri bol olana saldırarak ihtiyaçlarınızı karşılıyorsunuz. Size saldıranların nasıl saldırdığını görme şansınız da var. Siz online iken saldırılmıyor ya da online birine saldıramıyorsunuz.

Klan ismi altında topluluk, grup ve oyun aidiyeti

Yaptığınız klan kulesinin kapasitesi kadar katıldığınız klanın diğer üyelerinden hem savunmada hem de saldırıda işinize yarayacak askerleri yardım olarak alabiliyorsunuz. İnsan oğlunun bir diğer özelliği olan bir gruba aidiyet, bu oyunda öne çıkartılarak bağımlılık yaratıyor. Böylece kullanıcı kendisini daha güçlü hissediyor.

Saldırı Duygusunu Tetikliyor

Yaşamak için mücadele, hayatı idame için mücadele ve kendini koruma için mücadele duyguları tetiklenerek bağımlılığı artırıyor. Örneğin size biri saldırdıysa yukarıda belirtildiği gibi izleyebiliyor, zayıf yönlerinizi keşfedebiliyorsunuz. Tabi sadece bununla sınırlı değil, işte kilit oyun seçeneği “intikam” karşınızda. Evet size saldıranlardan intikam almalısınız! Clash Of Clans, grafik tasarımından çok temel iç güdülere hitap ederek yüz milyonları bağımlı yaptı ve yapmaya devam ediyor.

Ticareti yapılıyor!

Bir çok oyunda karakter satışları ile ticaret yapıldığı biliniyor. Bu oyunda nasıl ticaret yapıldığını tahmin ediyorsunuzdur. Evet insanlar geliştirdiği köylerini satıyor! Böylece aylarca hatta yıllarca uğraşacakları gelişmiş bir köye kısa zamanda sahip olunuyor. Evet insan oğlu biraz kolayı sever.

Oyunun iş modeli

Clash Of Clans klasik bir iş modeli belirlemiş. Tıpkı diğer oyunlarda olduğu gibi kullanıcının hırsını körükleyerek, binayı daha hızlı yapması veya hızlı asker yapabilmesi için yeşil taş istiyor. Fakat aylarca topladığınız yeşil taşları sadece 1 binayı hemen bitirmek için kullanabilirsiniz. İş modeli işte burada devreye giriyor ve size para karşılığı yeşil taş satın alma teklifini sunuyor. Hırsı körüklenen kullanıcı ise parayı bu yeşil taşlara yatırıyor.

 

 

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir