Canasta Nasıl Oynanır

Canasta (Kanasta) iki deste ve dört joker ile 2 veya 4 oyuncu ile oynanan 51, 81, blum, konken, sorti veya remi ile benzerlik gösteren zevkli bir iskambil oyunudur. Toplamda 5.000 puanı tamamlayan oyuncu kazanır.

Dilerseniz Youtube kanalımızdan videolu izleyin.

Canasta Videolu Anlatım İzle

Türkiye’de pek bilinmiyor olmasına rağmen yurtdışında oldukça popüler bir iskambil oyunudur. Ülkemizde ise oyunun adı yeni anılmaya başlanmış ve anastra gibi yanlış isimler kullanılmaktadır.

Yabancı İskambil Oyunlarına Göz At

Oyunu Tanıma :

51, 81, blum, konken, sorti veya remi oyunlarında olduğu gibi per sistemi vardır. Ancak Canasta oyununda per sadece aynı türden kartlarla yapılabilir. Örneğin 4 adet papaz ( En az 3 adet) per sayılır. Acak aynı cinsten, örneğin siyah (sinek veya maça) olsun, sıralı 4,5,6,7 ve benzeri şekilde per yapılmaz. Yani Canasta oyununda sadece “AYNI TÜRDEN KARTLAR” ile PER yapılabilir. Oyundaki amaç en yüksek puanı almaktır.

Canasta oyununda kupa ve karoya kırmızı, sinek ve maçaya siyah denir.

Canasta terimi : Canasta terimi aynı türden 7 adet kart ile per yapmaktır, joker veya 2 li gibi wild kart içerebilir. Örneğin 7 adet 10’lu bir Canastadır.

*eldeki kartları bitirebilmek için 2 kişi ile oynanıyorsa en az 2 canasta yapmak şartı vardır. 2 canasta yapmayan oyuncu son kalan kartını işlek olarak veya son 3/4/5/6/7 adet kartını aynı anda per olarak kullanamaz, tek kartı elde tutmak zorundadır, dolayısıyla oyunu bitiremez.

Wild kartlar: Joker ve 2 liler wild karttır. Bu kartlar tıpkı 51 deki gibi joker olarak kullanılır. Aralarındaki farj joker 50 puan 2 li ise 20 puan olarak puanlandırılır. Canastalar haricinde hem 2 li hem joker, 51 benzeri oyunlarda kullanılan joker görevi görür. Yani örneğin elinizde iki adet 8 li olsun, yanına 2 li veya joker koyarsanız bu bir perdir.

Canasta 2 şekilde yapılabilir.

Karma Canasta: Aynı cins kartlar ile yapılır, 300 puandır, joker veya 2 li içerir . Örneğin 3 adet siyah vale, 2 adet kırmızı vale ve iki adet wild kart. En fazla 3 wild kart kullanılabilir.

Düz Canasta : Joker veya 2 li kullanmadan yapılan canastadır. 500 puandır. Örneğin 7 adet 5li.

Bir canastada en fazla 3 adet wild kart bulunabilir. Per yapılıyorsa en fazla kart türü  kadar wild kart kullanılabilir. Örneğin 2 adet 10lu ile 2 adet joker gibi.

Oyuna her oyuncuya iki kişi ile oynanıyorsa 15 adet kart, 4 kişi ile oynanıyorsa 11 adet kart dağıtılarak başlanır. Kalan deste ise masaya kapalı şekilde konularak, oyuncuların sırası geldikçe çekmesi için bırakılır. Kapalı desteden her oyuncu sırası geldiğinde 2 adet kart çeker.

Özel kartlar : Siyah 3 lüler (açıklaması bir alt paragrafta) ve kırmızı 3 lüler özel kartlardır. Bunlar per olarak açılmaz.

Kırmızı üçlüler: Per olarak açılmaz, desteden çekilirse çeken oyuncunun önüne açık olarak konur. Bunlar 1 tanesi 100 puan olmak üzere oyun sonunda kartı tutan oyuncuya veya eşlere artı puan olarak eklenir. Eğer 4 kırmızı üçlüyü de aynı oyuncu veya takım çekmişse, 400 değil 800 artı puan yazılır.

Siyah üçlüler: Per olarak açabilmek için tek istisna vardır. Bunun için oyuncunun elinde 5 kart var ve 4 siyah 3 lü varsa veya 4 kart var ve 3 adet siyah 3 lü varsa ve oyunu bitirebiliyorsa ancak o zaman per olarak kullanılır. Bu durumda her bir siyah üçlü artı 5 puan olarak sayılır. Kaybeden oyuncunun elinde kaldıysa eksi 5 puandır.

Siyah 3’lü ortaya atılırsa, siyah üçlüyü alarak per yapılamaz.

Destenin donması: Yere atılan kartlar bir deste oluşturur. Oyuncu atılan son kartı alırsa, altında kalan tüm kartları da almak zorundadır. Deste 3 şekilde freeze olur, yani donar. Eğer destede daha önce 2’li, kırmızı 3’lü veya joker bulunuyorsa destede son alınan kart alınarak oyuncunun önünde daha önce açılan perlere işlek yapılamaz.

Bu durumun tek istisnası vardır. Eğer oyuncunun elinde son atılan karttan iki adet varsa o zaman bu kartı alarak 3 kartı da işlemek veya wild kart olmadan yeni per yapmak şartıyla deste yerden toplanabilir.

Oyuna Başlama : ( iki kişilik Canasta )

1) 2 deste ve 4 joker karıştırılır, diğer oyuncu keser.

2) Her oyuncuya 15 kart tek tek veya ikişerli dağıtılır.

3) Kalan kartların üzerindeki kart yere açılır, kalan deste kenara oyuncuların çekmesi için konur. (Açılan kart kırmızı 3lü, 2li veya joker ise, normal kart açılana kadar yerden ortaya açılır ve deste donar)

4) Oyuna başlayan oyuncu desteden 2 adet kart çekerek veya el açacaksa ortadaki kartı alarak oyuna başlar.

Ortadan kart alabilmek için hiç açılmadıysa barajı geçecek şekilde kullanarak, eğer açılmışsa per yapıp açarak veya kendi perlerine işleyerek kart alınabilir. (Eğer deste donmamışsa, ve el açmışsa o halde ortadan alınan kartla aynı türden 3lü per yerine wild kart ve iki kart ile per yapılabilir)

Baraj Puanları:
*Eğer oyuncunun 0-1495 puanı varsa 50
*Eğer oyuncunun 1500-2995 puanı varsa 90

*Eğer oyuncunun 3000 ya da daha fazla puanı varsa 120
*Eğer oyuncunun puanı negatif ise 15 tir.

5) yere per açabilmek için ilk önce barajı geçmek gerekir. Aşağıda baraj ve kart puanları kısmında detayları göreceğiz.

6) Barajı geçen oyuncu artık ortaya atılan kartlardan alarak kendisine işlek olarak  atabilir veya per açabilir. Karşı tarafa işleme yoktur.

İşlek sadece kendi perlerine yapılır, rakibe yapılmaz.

7) Oyun bu şekilde 2 adet Canasta tamamlayıp, eldeki kartları per veya işlekle bitirene kadar devam eder.

8) 2 Canasta yapamayan oyuncu eldeki son kartı işlek olarak kullanamaz, yani kartları bitiremez.

9) Yerde kırmızı üçlü, joker veya 2 li varsa ortadan alınamaz. Ancak üzerine kart atıldığında oyuncuya per veya işlek olarak yarıyor ise, o kart alındıktan sonra yerdeki tüm kartlar alınmak zorundadır.

Yerden kart alındığında, o kart kullanılmak zorundadır. Kullanıldıktan sonra alan oyuncu, yerde kalan tüm kartları almak zorundadır. Bu kartlardan işine yarayanları kullanabilir. Ortaya kart atınca sıra diğer oyuncuya geçer.

10) Bir oyuncunun elindeki kartlar bitince oyun bitmiş olur. Aşağıdaki şekilde puanlama yapılır.

Kart değerleri ve puanlama

* 4,5,6,7 değeri 5 puan
* 8,9,10,Vale,Kız,papaz 10 puan
* Joker 50 Puan
* As ve 2 li 20 puan
* Kırmızı 3 lü 100 puan
* Siyah 3 lü -5 puan
* Karma canasta 300 puan
* Kırmızı ve düz canasta 500 puan
* Joker canasta 2.000 puan

Canastalar per değerlerinden hariç ilave edilir. ÖRNEĞİN; 4 adet kırmızı 5 li + 3 adet kırmızı 2 li kırmızı canastadır. Kırmızı canasta 500
4 adet 5 li 20
3 adet 2 li 60

Yani bu per 580 puan değerindedir.

Diğer İskambil Oyunlarına Göz At
Etiketler:, , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir