Briç Nasıl Oynanır

briçBriç Nasıl Oynanır ?

Basitçe anlatılırsa, Briç 52 karttan oluşan standart bir deste ile oynanır. Karşılıklı oturan oyuncular ortak olarak oynarlar.

Briç Oyununun Oynanışı

Soldan başlayarak, tek tek ve sıra ile her oyuncuda 13 kart olacak şekilde tüm deste dağıtılır. Turnuvalarda önceden dağıtılmış kartlar özel kutu (bord) içinde hazır gelir ve her oyuncu kendisine ait gözdeki 13 kartı alır.

Kartları dağıtan oyuncudan başlayarak sıra ile her oyuncu konuşarak ortağı ile anlaşmaya çalışır. Bu konuşmalar özel ‘briç lisanı’ içinde yapılmak zorundadır. Deklarasyon veya artırma aşaması olarak adlandırılan bu süreçte, oyuncular arasında başka bir konuşma olmaz.

Artırma aşaması sonunda bir taraf 13 löveden belirli bir sayıda löveyi (her oyuncu bir kart oynadığında löve tamamlanır) almayı taahhüt eder. Buna briçte ‘kontrat’ denir. Bundan sonra oyun aşaması başlar.

Konuşmalar sırasında belirlenen oyuncunun solundaki oyuncu ilk löve için bir kart oynar ve onun solundaki oyuncu -oynayan oyuncunun ortağı elini yere açar. Bundan sonra yerdeki kartların nasıl oynanacağına, oynayan oyuncu kendi eli ve yerdeki ele göre karar verir, kontratını yapmaya (gerekli sayıda löve almaya) çalışır.

Diğer iki oyuncu da oynayan oyuncunun kontratını batırmak için beraberce savunma yapar. Kısaca briç; bir ortaklık (partnerlik) oyunu olup, gerek konuşma (artırma, deklarasyon) aşaması gerekse oyun aşamasında ortağının elini görmeden, daha önceki anlaşmaları dahilinde beraberce aynı hedef doğrultusunda hareket etmeye dayanır.

Briç Terimleri

A.C.B.L. : American Contract Bridge League.Amerikan Kontrat Briç Ligi.

Ace : As . Birli . Briçte en büyük kağıt .

Acol : Briç Sistemlerinden birisi .

Açılmak : (Openning Lead) Kontrat bağlandıktan sonra kontrat sahibinin solunda oturan oyuncu ilk kartı oynar, buna Kağıt Açılmak denir.

Açıcı : (Opener) Pas dışında bir deklarasyonda bulunan ilk oyuncu.

Açış Konuşması : (Openning Bid) Pas dışında bir deklarasyonda bulunan ilk oyuncunun deklarasyonu. Oyun bir elde bir defa açılabileceği için oyun açma kuralları sadece bu oyuncu için geçerlidir.

Adjusting score : Sonucun direktör tarafından düzeltilmesi .

Agreement suit : Ortakların üzerinde anlaştığı renk.

Alert : Uyarı. Konvansiyonel bir deklarasyon olduğu konusunda rakibi uyarmak için kullanılan kart.

Antre : Alıcı kart .

Apel Konturu : Takeout Double .

Apel Vermek : (Signaling) Savunma oyuncularının oyun sırasında oynadıkları kartla ortaklarına mesaj vermesi.

Appeals Committee : Direktörün kararını sonuca bağlayan komite . Apel Komitesi

Artificial : Konvansiyonel, yapay.

A.S.S. : Aces Scientific System . Bir briç oyun sistemi .

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir