Blum (Bulum) Nasıl Oynanır

Blum 51’lik deste ile en az 2 en fazla 4 oyuncu ile oynanan barajlı kart oyunudur. Oyunda amaç barajı geçerek el açıp veya elden biterek tüm kartları ilk önce tüketmektir. Baraj 51, 81, veya 101 olabilir. Blum 51 , 81 , 101 gibi oyunların aslında genel adıdır.

51 Oyununa Göz At

Blum Nasıl Oynanır

 1. İlk elden kağıtları kim dağıtacaksa kurayla veya gönüllü olarak belirlenir. Daha sonraki ellerde kağıt dağıtımı sağdaki oyuncudan devam eder.
 2. Dağıtıcı desteyi karar ve solundakine kestirdikten sonra sağdan ikişer ikişer kapalı olarak oyunculara 14 kart dağıtır. Tüm kart dağıtımı bittikten sonra sadece sağındaki ilk oyuncuya 1 kart daha verir. Yani kart dağıtımlarında sağdaki ilk oyuncuda 15, diğer oyuncularda 14 kart bulunur. Geri kalan kartları kapalı olarak masanın kenarına koyar.
 3. İlk oyuncuda 15 kart olduğu için ilk el oynarken desteden kağıt çekmeden oynar. Daha sonra sağdan itibaren her oyuncu desteden çekerek yere bir kart oynar.
 4. Yere atılan kart sadece çifte giden oyuncular veya belirlenen barajı geçerek el açılacaksa veya elden bitilecekse alınabilir. Çifte giden oyuncu çifte gittiğini yerden kart alacaksa söylemek zorundadır. Onun dışında barajı geçerek el açması veya elden bitmesi beklenir.
 5. Yere bir oyuncu barajı geçerek el açtıysa, baraj bundan sonra o oyuncunun açtığı sayı + 1 olarak kabul edilir. Diyelimki baraj 81, bir oyuncu 95 sayı açtı ve elden bitmedi. Başka bir oyuncunun yere el açabilmesi için en az 96 sayı bulması gerekir. Eldeki kağıtlar itibari ile bu sayıyı geçemeyeceğini düşünen oyuncular elden bitmelidir. Elden bitmelerde baraj sayısı aranmaz.
 6. Çifte giden oyuncular için baraj 4 çift + 1 per veya 5 çifttir.
 7. Oyuncular elden bitmeden yere açtıysa elinde kalan diğer kağıtları yerdeki perlere işleyerek veya yine per yaparak bitirmeye çalışır. El açmamış oyuncuların elinde işlek varsa el açana kadar işlek oynayamazlar.
 8. Oyunda herhangi bir oyuncunun elindeki tüm kartları tüketmesi ile o el sonlanmış olur.
 9. Oyun toplam 11 el oynanır ve 11 el sonunda en az ceza puanı alan oyuncu oyunun galibi olur.

İşlek : Yere açılmış olan perlere eklenen kağıttır. Örneğin yere açılan perlerde sinek 5 – sinek 6 – sinek 7 var. Elimizde sinek 4 veya sinek 8 varsa işleyebiliriz. Elimizde sinek 3 ve sinek 4 varsa her iki kağıdı da işleyebiliriz. Sıra geldiğinde yere kart işleme limiti yoktur. oyuncunun elinde kaç tane işlek varsa hepsini işleyebilir.

Kart Değerleri : A 11 puan (Cezada sadece 11, perlerde geldiği yere göre 1 veya 11 puan olabilir), K,Q ve J 10 puan, diğer kartlar ise üzerinde yazdığı değer ile hesaplanır, örneğin 7’li 7 puandır.

Per : Aynı sayı değeri taşıyan en az 3 kartın yanyana gelmesi veya aynı cinsten ardışık en az 3 sayının sıralanmasıdır. Örneğin Kupa 7, Kupa 8, Kupa 9 veya sinek 7, kupa 7, maça 7 gibi.

Çift: Aynı cins ve sayı değerindeki iki karttır. Örneğin iki adet Maça kızı bir çifttir.

Blum Oyununda Puanlama

 • Ceza puanları hesaplanırken yukarıdaki kart değerleri baz alınır.
 • Oyunculardan biri elden bitmişse hiç el açamayan oyuncular 200 ceza puan, açan oyuncular ise ellerinde per olmayan kartların toplamı kadar ceza puanı alır.
 • Oyunculardan biri 51 barajını aşarak elindeki kartları bitirmişse hiç açamayan oyuncular 100 ceza puanı, açan oyuncular ise ellerinde per olmayan kartların toplamı kadar ceza puanı alır.
 • Biterken ortaya joker atılırsa tüm ceza puanları 2 ile çarpılır.
 • Çifte giden oyuncu kazanırsa cezalar 2 ile çarpılır. Kaybederse kendi cezası (Elinde çift yapamadığıkartlar)  iki ile çarpılır. Çifte giden oyuncu joker atarak biterse cezalar 4 ile çarpılır. Yani bir oyunda çifte giden oyuncu diğer oyunculara 800 ceza puanı yazdırabilir.
 • İşlek cezası: Yerde işlenebilir per olduğu halde ortaya el açmamış ve ortaya oynayan oyuncu olursa 50 ceza puanı yazılır.
Diğer İskambil Oyunlarına Göz At
Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir