BioShock Infinite oyununun özellikleri

bioshock-infiniteBioShock oyunlarının devamı olan fakat serilerine göre benzerlik ve devamlılık göstermeyen bir oyun olarak piyasaya çıkan BioShock İnfinite, önceki serilerine esas olarak bağlı ama çok daha farklı bir ortamda geliştirilip hazırlanmış. BioShock’un önceki sürümlerinde olduğu gibi İnfinite serisinde de farklı dünya tarihleri incelenmiş ve oyuna göre kurgulanmış.

Bu seri de, Amerikan tarihi ele alınmış ve Columbia’da çok başarılı ortamlar sergilenmiş. Amerika’da yaşanan ırk, dil ve din çatışması tamamen gerçek olarak oyuna yansıtılmış ve infinite serisinde de başarılı bir şekilde grafiklendirilmiş.

Gökyüzünde uçan bir şehir olan Columbia ise, tamamen gerçek bir şehir gibi ele alınmış, kişileri ve yaşamları, hatta kimlikleri bile gerçekten yaşıyormuşçasına oyuna yansıtılmış.

Oyunun başında Columbia’da yapılan seçim sonucunda ortaya çıkan ırkçılık çatışmalarına ağırlık verilmiş, bu konuda yaşanan ne olay varsa, bire bir oyuna da yansıtılmış. Bu konuları, oyunlarda bulmak oldukça zor aslında. infinite, burada da tabuları yıkmış ve insanları hiç de oynarken alışık olmadığı düşüncelere sevk etmeye çalışmış.

Görsel tasarımları ve grafikleri oldukça başarılı. Gökyüzünün arkasındaki şehir olan Columbia ise heykelleri, mimari yapıları ve sanat eserleri ile adeta büyüleyici. Oyunun başlarında görselliğe bu denli büyülenip, daha sonradan ise kötü geçmişi ile şehrin birden bire kara bir sayfalarının ortaya dökülmesi,  aslında hiçbir şeyin dış görünümüne aldırış edilmemesi gerektiğini mi yoksa tüm bu güzellikler için yaşanacak bedelleri mi anlatıyor bizlere, orası muamma…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir