Bezik nasıl oynanır?

bezikBezik oyununun amacı:

Bezik oyununda amaç kazanılan kartlardaki sayıları sayarak puan toplamaktır.  Toplam olarak 1000 sayıya ulaşan o elin galibi olur. 1000 puanı alan oyuncunun sayı hanesine 1 yazılır.  Toplamda bir oyuncunun 16 puana ulaşması ile oyun sona erer ve oyunu kazanmış olur.

Bezik iki kişilik kart oyunu olsa da, 2 deste ile oynanır, ancak aşağıda belirttiğimiz gibi 2,3,4,5 ve 6lılar ile jokerler destelerden ayrılır. Eğer oyun iki kişiden fazla oynanacaksa oyuncu sayısına göre deste sayısının artırıldığı versiyonlar da vardır (8 desteye kadar oynanabilir). Bu versiyonlarda puanlama daha farklı olmaktadır.

Bezik oyunu aslında Bezique isimli Fransız kart oyununun Türkiye versiyonudur.

Bezik bir koz oyunudur ve sırası gelen oyuncu, elindeki kartların durumuna göre kozu belirler. Geleneksel kart büyüklüklerinin aksine, bezikte 10’lu As hariç diğer kartlardan üstündür.

Kozlu İskambil Oyunlarına Göz At

Kart büyüklükleri : Güç sırasına göre, A > 10 > K > Q > V > 9 > 8 > 7 olarak dizilir. Özetlersek, 10’lu As hariç diğer kartlardan büyüktür ve bunları alır. Koz diğer cinslerden üstündür.

Bezik oyununa başlama ve oynanışı:

 1. İki desteden jokerler, 2,3,4,5 ve 6’lılar ayrılır. 7,8,9,10,J,Q,K,A’lar olmak üzere 64 kart ile oynanır.
 2. Oyuncular sırayla kapalı kart çeker ve büyük çeken kart sahibi, oyunun dağıtıcısı olur. Deste karılır ve kesilir. Her oyuncuya üç iki üç olacak şekilde toplamda sekizer kapalı kart dağıtılır.
 3. Kalan deste oyuncuların teker teker çekmesi için kapalı olarak masanın ulaşılabilecek bir noktasına serilir.
 4. Koz belirleme: Serilen destenin en üstteki kartı açılır ve koz bu kartın cinsine göre belirlenir.
 5. İki kişi ile oynanıyorsa dağıtıcı olmayan oyuncunun yerdeki desteden bir kart çekip, yere kart atmasıyla oyun başlar. Büyük olarak atılan kart, diğerlerini alır. Yerdeki kartı yükseltmek veya aynı guruptan kart atma zorunluluğu olmadığından, oyuncular dilediği kartı yere atabilir. Sırayla desteden kart çekilip, yere atılır.
 6. El alma : Yere atılan kartın aynı cinsi ve daha büyüğü ile veya, koz ile el alınabilir. Oyuncular istediği kartı atmakta serbest olduğundan, bataktaki gibi aynı cins ve daha büyüğü ya da kozlamak gibi bir zorunluluk yoktur. Yerdeki atılan kartlar ve puanlama göz önünde bulundurularak oyuncular atacağı kartı belirler.
 7. Eli alan oyuncu ilk kartı oynar. Örneğin birinci oyuncu oynadı ikinci oyuncu aldı, bu kez ilk kartı ikinci oyuncu oynar.
 8. Yukarıdaki madde yerde oyuncuların kart çektiği deste bitene kadar geçerlidir. Bu deste bittikten sonra tıpkı batak gibi aynı cins oynamak mecburidir fakat bataktan farkı aynı cins yoksa koz atılması mecburi değildir herhangi bir kart atılabilir.  Eğer aynı cins kart yoksa o zaman herhangi bir kart atılabilir fakat koz atılmaz ise  el alınamaz.
 9. Oyuncular yerden aldığı kartları önünde kapalı olarak biriktirir.
 10. Oyuncular kartlar bittikten sonra aldığı kartları aşağıdaki puanlamaya göre sayarlar. (Puanlaması biraz karışıktır)

Puanlama

Puanlama biraz karmaşık olduğu için oyun başından itibaren kağıt kalem olmalıdır, ve özellikle bonus puanlar not edilmelidir.

 • Bezik : Maça kızı + Karo Vale = 40 Puan
 • K+Q (aynı cins)=20 (İki adet aynı cins K ve Q varsa ekstra 20 bonus)
 • K+Q (koz)=40 (İki adet koz K ve koz Q varsa ekstra 40 bonus)
 • A+10+K+Q+V (koz)=250
 • A+10+K+Q+V (aynı cins)=100
 • 4A=100
 • 4K=80
 • 4Q=60
 • 4J=40
 • Duble Bezik : 2 Maça kızı + 2 Karo vale =500
 • 2x 7 Koz = 20
 • Asla alınan her 10’lu bonus 20 puandır.
 • Son el alana bonus 20 puan eklenir.
 • Tüm kartlar farklı kombinasyonlarla puanlanabilir.
 • 7,8 ve 9’lular puanlamaya katılmaz.

Örnek, diyelimki oyuncu karo  cinsinden A+10+K+Q+V topladı (100 puan). Bunu toplarken 10’luyu As ile aldı (Bonus 20 puan). Ayrıca oyuncu Kupa  cinsinden A+10+K+Q+V topladı (100 puan). Oyuncunun elinde karo  K ve Q var (20 puan), Kupa  K+Q var (20 puan), İki adet aynı cinsten K+Q var (Bonus 20 puan), son eli de aldı (bonus 20 puan), yani oyuncu bu iki seriden 200 değil, 100+20+100+20+20+20+20 = 300 puan almış oldu.

Diğer İskambil Oyunlarına Göz At
Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir