66 nasıl oynanır?

Altmışaltı, iki kişi ve 24 kart ile oynanan bir iskambil oyunudur. Oyunda amaç bir an önce 66 sayısına ulaşmaktır. Oyun toplam 24 kart ile oynanır. Bu kartlar 9, 10, vale, kız, papaz ve As ’tır. Desteden 2,3,4,5,6,7 ve 8 liler çıkarılır.

Kart puanları: As 11 puan, 10’lu 10 puan, papaz 4 puan, Kız 3 puan, vale 2 puan, ve 9’lu 0 puandır.

Kart büyüklükleri : As > 10 > K > Q > J > 9 şeklindedir. Koz diğer cinslerden üstündür.

En kısa zamanda altmış altı veya daha fazla puanı kazanan oyuncu, oyunu alır.

Kâğıt dağıtma kuralları:

Oyun başlamadan önce, 52’lik bir deste içindeki 2,3,4,5,6,7 ve 8’liler seçilerek ayrılır.Toplamda 24 adet kart olmalıdır. Dağıtıcı ilk el kura ile belirlenirken, sonraki ellerde eli kazanan olur. Kartlar karılır ve ikişer defa olmak üzere, her oyuncuya üçerli şekilde toplam 6 adet kapalı kart dağıtılır.

Koz belirleme: Dağıtıcı kartları dağıttıktan sonra destenin en üstteki kartı açık olacak şekilde masaya bırakır ve kalan 11 kartı kapalı olarak onun üzerine koyar. Açılan bu kartın cinsi (Maça,karo,kupa,sinek) kozu belirler. Sonrasında oyuncular açılan kart dahil yerdeki desteden kart çekerek oyuna devam eder.

Açık kartı değiştirme: Destenin altına açılan bu kart elinde koz 9’lu olan oyuncu tarafından değiştirilebilir. Ancak bunun için tek şart oyuncunun en az bir el almış olmasıdır. Örneğin oyuncu 1 el aldı, destenin altına açılan kart A olsun. Elinde 9 var ise değiştirebilir.

Desteden çekmeyi kapama: Eğer oyuncu elindeki kartlar ile desteden çekmeden 66’ya ulaşacağını düşünüyorsa desteden çekmeyi kapayabilir. Bu andan itibaren desteden çekmeden eldeki kartlar bitene kadar oyun sürer. Oyuncunun 66 veya daha fazla puana ulaşması ve ulaşaması halinde alınacak puanlar aşağıda puanlama bölümünde belirtilmiştir.

Oyuna başlama:

Kartı dağıtmayan oyuncu yere bir kart atarak oyunu başlatır. Bundan sonraki ellerde yerden kapalı bir kart çektikten sonra oynanır. Eli alan çeker ve ilk kartı oynar.

1. Etap : Aynı cinsten atma gibi bir zorunluluk yoktur. İki oyuncu aynı cinsten oynamışsa, büyük atan eli alır. Oyunculardan biri koz atmışsa koz atan oyuncu eli alır. İki oyuncu farklı cins oynamışsa ilk atan eli alır. Ortada kart kalma gibi bir durum yoktur.Eli alan desteden kart çekip kart atar. 1. Etap yerdeki deste tükenene kadar devam eder.

2. Etap : Yerdeki deste tükendikten sonra oyuncuların elinde son 6 şar kart kalmış olur. Bu etapta eğer ikinci atan oyuncuda yere düşen kart cinsinin büyüğü varsa oynamak zorundadır, büyüğü yoksa fakat aynı cins ise yine oynamak zorundadır, eğer aynı cins hiç yoksa o zaman koz atmak zorundadır, koz da yoksa herhangi bir kart atabilir.

Toplamda altmış altı sayıyı tamamlayan oyuncu oyunun galibi olacaktır. Deste bitmeden “66” diyen oyuncu olmazsa, deste bittiğinde el açılır ve kartlar sayılır. Elinde 66 veya daha fazla sayısı olan eli alır. Her iki oyuncu da 66’yı geçmişse, o zaman daha yüksek olan oyuncu kazanır.

Puanlama

 • Elinde aynı cinsten papaz ve kızı olan “20” deyip göstererek bunu beyan ederse 20 puan kazanır (1 kez yapılabilir). Oyuncu bunu beyan ettikten sonra ilgili papaz veya kızdan istediği birini yere oynamak zorundadır. Deste tükendikten sonra yapılamaz. Aynı şey koz için yapılırsa bu kez “40” denir ve 40 puan kazandırır.
 • Diğer kartlar yukarıda belirtildiği gibi ; As 11, 10’lu 10, Papaz 4, Kız 3, Vale 2 ve 9’lu 0 puandır.

Kartlar bitmeden 66’ya ulaşan oyuncu “66” diyerek oyunu bitirir.

Yukarıdaki bilgiye göre puanlama şu şekilde yapılır;

Oyuncu deste bitmeden “66” demiş ve 66 veya 66’dan daha iyi bir puanı varsa ;

 • rakibin 33 ten fazla puanı varsa 1 puan,
 • rakibin 33’ten az puanı varsa 2 puan,
 • rakip hiç el almamışsa 3 puan kazanır.

Oyuncu deste bitmeden “66” demiş fakat puanlar sayıldığında 66’dan az olduğu belirlenirse;

 • Rakip 2 puan kazanır

Oyuncu desteden çekmeyi kapamış fakat 66 ve üzeri sayıya ulaşamamışsa;

 • Deste kapatılmadan önce rakip en az 1 el aldıysa rakip 2 puan,
 • Deste kapatılmadan önce rakip el alamamışsa, rakip 3 puan kazanır.

Oyuncu desteden çekmeyi kapamış ve 66 ve üzeri sayıya ulaşmışsa;

 • rakibin 33 ten fazla puanı varsa 1 puan,
 • rakibin 33’ten az puanı varsa 2 puan,
 • rakip hiç el almamışsa 3 puan kazanır.

Oyuncu desteden çekmeyi kapamış fakat rakibi 66 ve üzeri sayıya ulaşmışsa;

 • Rakip 2 puan kazanır.

Herhangi bir oyuncu toplamda 7 puana ulaştığında kazanır ve oyun sona erer.

 

 

Etiketler:, , , ,

66 nasıl oynanır? için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


 1. Umut  yorumladı. 11:53 - 22 / 08 / 2014:

  Oyunda kurallar eksik yazılmış. Oyun kapandığında veya kartlar bittiğinde atılan kartla aynı cinsten kart atmak, yoksa koz atmak mecburidir. Vikipedi’de gördüğüme göre.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir