Assassin’s Creed-Black Flag oyununun özellikleri

ASC 4Oyun önceki serilerine göre benzerlikler barındırsa da, olayların geçtiği mekân ve tarih açısından da oldukça farklı niteliklere sahip. Yeni serinin durak noktası korsanlar üzerine kurulmuş. Olaylar yeni serilerde geleceğe yönelik olarak gelişmek yerine, git gide daha geçmişe doğru sürüklenmekte. Bu durum oyun severlerin bir kısmını sıkıcı olabileceği ve diğer kısmını daha farklı yenilikler ve olaylar olabileceği konusunda ikiye ayırsa da, aslında iki görüş içinde kendilerine göre haklı olabileceğini savunabiliriz.

Oyunun ana karakteri olan Edward, bir önceki serinin ana karakter oyuncusunun aynı zamanda dedesi olmaktadır. Edward’ın gözünü para kazanma hırsı bürümüş olan bir korsan modundadır. Akan olaylar karşısında bir suikastçı rolüne bürünür fakat bir süre sonra kendini yavaş yavaş ele vermeye başlar. Olaylar tamda bu dönemde başlamaktadır.

AC3’te çatışmaların büyük bir kısmı balta ve bıçak ile gerçekleştirilmiş, grafikler ve animasyonlar buna göre tasarlanmıştı. AC4  ‘te de dövüşler ve çatışmalara, bu bıçakların yanında ikili kılıcınız eşlik etmektedir. Birbirine benzer olan bu grafikler, oyunu oynarken bizlere bazı eksikliklerin olduğunu kolayca hissettiriyor.

Bu eksikliklere rağmen, gizlilik mekanikleri oldukça başarılı.  Eagle vision özelliği, gizlenmek için oldukça etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Bu özelliği açtığımızda düşmanları seçip tek tek işaretleyebiliyor, düşmanların renkli olarak görebiliyorsunuz.

Oyunda diğer bir farklılık ise, düşmanlar tarafından fark edildiğiniz anda, düşmana müdahale ederek kavga başlatırsanız çevredekiler tarafından fark ediliyorsunuz fakat kavga etmeden onu hemen öldürebilirseniz, kimse sizi fark etmiyor ve gizliliğiniz devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir