Alkort Nasıl Oynanır

Alkort 4 kişi ve 44 kartla eşli olarak oynanan İzlanda kökenli bir iskambil oyunudur. 52 ‘lik desteden 10’lular ve 5’liler çıkarılarak oynanır. Oyunun amacı en az 5 el kazanmaktır.

Kart değerleri ve oynanış biçimi açısından karmaşık diyebileceğimiz yabancı bir iskambil oyunudur. Dilerseniz diğer yabancı iskambil oyunlarına da göz atabilirsiniz.

Yabancı İskambil Oyunlarına Göz At

Kart değerleri ve oyunu tanıma

Oyunu başlatan dağıtanın solundaki oyuncudur. Alkort oyununda diğer kozlu oyunlardan farklı bir uygulama vardır. Diğer kozlu oyunlarda eli alan başlatır. Ancak Alkort oyununda eli kim alırsa alsın bir sonraki kartı dağıtanın solundaki oynar ve eli başlatır.


Alkort iskambil oyununda diğer oyunlara göre çok farklı bir büyüklük sıralaması vardır. Kartlar büyükten küçüğe şöyle sıralanır;

Kozlar: Karo Papaz(7 oynanmadıysa)> kupa 2> Sinek 4> maça 8> kupa 9> karo 9 > Aslar > Valeler> 6’lılar> 8’liler (maça 8 hariç)


Özel kartlar: 7’liler

Diğer kartlar: Küçükten büyüğe; Papazlar (Karo hariç), Kızlar, 2’liler (kupa hariç), 3’lüler, 4’lüler(sinek hariç), maça 8, 9’lular (kupa ve karo hariç)

Diğer kartlarla tek şekilde el alınabilir. Eğer oyuncu 7’li veya koz olmayan bir kart attıysa ve diğer tüm oyuncularda koz oynamazsa ancak eli alma şansı vardır.

Özel kart olan 7’li koz değildir. 7’li oynayabilmek için bir önceki eli almak gerekir. 7’li oynandığında o eli kazanır. Öte yandan 7’li yere ilk atılan kart değilse yani başka bir karttan sonra oynandıysa hiç bir değeri yoktur. O halde 7’li ile el alabilmek için şu 2 kural geçerlidir:

 • Bir önceki eli kazanmış olmak
 • Dağıtanın solundaki ilk oyuncu olmak

Oyuna başlama ve oynanışı

 • Dağıtıcı kurayla belirlenir. Deste iyice karıştırılıp sağdaki oyuncuya kestirildikten sonra soldan itibaren her oyuncuya üçerli ve kapalı olacak şekilde 9 kart dağıtılır. Desteden kalan 8 kart yere kapalı olarak kimsenin görmeyeceği şekilde konur.
 • Kartlar dağıtıldığında eğer bir oyuncuda koz yok ve diğer kartları maça 8’liden düşükse o zaman elini açarak diğer oyunculara gösterir. Elinde sadece 1 kart bırakarak, yere ayrılmış kapalı 8 kartı alır ve elini tekrar 9 karta tamamlamış olur.
 • Oyun başlamadan önce bütün oyuncular elindeki en yüksek kartı gösterir. İlk oynayan her zaman dağıtanın solundaki oyuncudur.( El alma durumu gözetilmez)
 • Diğer kozlu oyunlardan farklı olarak koz veya aynı cins atma ya da yükseltme zorunluluğu yoktur. En büyük kartı oynayan eli alır, ve oyunu tekrar dağıtanın solundaki oyuncu başlatır.
 • Oyuncuların elindeki kartlar bittiğinde puanlamaya geçilir.

Puanlama

Oyunu kazanmak için 9 elin en az 5’ini kazanmak gerekir. Puanlama aşağıdaki şekilde yapılır:

 • Karışık 5 el alındıysa 1 puan
 • İlk 5 el alındıysa 5 puan İlk 6 ise 6 puan ilk 7 ise 7 gibi… Örneğin ilk 7 el ve 9’uncu el alındı öyleyse 7 puan.
 • Kaybeden takım puan almaz.
 • Toplamda belirlenen sayıya ulaşıldığında oyun sona erer.
Diğer İskambil Oyunlarına Göz At
Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir