Agram Nasıl Oynanır

Agram 2 veya daha fazla oyuncu ve 35 kartla oynanan Afrika kökenli yabancı iskambil oyunlarındandır. Oyundaki amaç son eli kazanmaktır.

İskambil oyunlarının çoğunun kökeni Avrupa Ortadoğu ve Amerika olsa da, bu yazımızda sizlerle bir Afrika oyunu paylaşacağız. Dilerseniz diğer yabancı iskambil oyunlarına göz atabilirsiniz.

Yabancı İskambil Oyunlarına Göz At

Agram Oyununu Tanıma

Agram oyunu 2 veya daha fazla oyuncuyla, standart 52 lik desteden Papaz, Kız, Vale, 2’liler ve Maça As çıkarılarak oynanır. Böylece geriye 35 kart kalır.

Kart değerleri her cins kendi arasında A, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3 olarak büyükten küçüğe sıralanır. Maça As desteden ayrıldığı için maçanın en büyük kartı 10’ludur.

Oyun saat yönünün tersine oynanır. Oynanış ve kuralları oldukça basittir.

Kart Dağıtımı

İlk dağıtan kurayla veya anlaşma ile seçilir. Sonraki oyunlarda kazanan dağıtıcı olur.

Dağıtan oyuncu desteyi karıştırdıktan sonra sağdaki oyuncuya kestirir. Her oyuncuya sağdaki ilk oyuncudan başlayarak 3’erli olarak 6 kart sırayla dağıtılır.

Oynanışı

Dağıtanın sağındaki ilk oyuncu ortaya bir kart oynayarak oyunu başlatır.

Diğer oyuncular sırası geldiğinde aynı cinsten varsa oynamak zorundadır, ancak elinde aynı cins yoksa ( Kupa vb.) o zaman istediği bir kartı oynayabilir. Kozlu oyunlardaki standart yükseltme Agram oyununda da geçerlidir. Herkes 1 kart oynadığında ilk el tamamlanmış olur.

Eli alan oyuncu bu kez ilk oynayan oyuncu olur. Bu oyuncu oynadıktan sonra yukarıdaki şekilde 6 el eldeki kartlar bitene kadar oyun devam eder. İki kişi oynuyorsa dağıtan oyuncu tekrar üçerli olacak şekilde 6 kart dağıtır.

Tüm kartlar bittiğinde son eli alan kişi oyunu kazanmış olur.

Puanlama

Agram oyununda puanlama yoktur. Son eli alan kazanmış, diğerleri kaybetmiş olur. O yüzden kart takibi önemlidir.

Diğer İskambil Oyunlarına Göz At
Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir