81 Nasıl Oynanır

81 oyunu 52’lik iki deste ve 2 jokerle oynanan 4 kişilik iskambil oyunudur. Oyunda elindeki kartları bitiren oyuncu kazanır. Oyunda, 81 barajını geçerek yere açtıktan sonra, veya elden biterek eldeki tüm kartları bitirmek gerekir.

81 oyunu tek oynandığı gibi eşli olarak da oynanabilir. Toplamda 11 el oynanır ve oyun sonunda en az ceza puanı alan oyuncu kazanır. 51 ve 101 oyunlarında olduğu gibi 81 sayısı oyundaki barajı ifade eder. Remi veya sorti oyunlarındaki gibi elden bitmeyi gerektirmez. 51 Oyununa Göz At

Kart Değerleri : A 11 puan (Cezada sadece 11, perlerde geldiği yere göre 1 veya 11 puan olabilir), K,Q ve J 10 puan, diğer kartlar ise üzerinde yazdığı değer ile hesaplanır, örneğin 7’li 7 puandır.

Per : Aynı sayı değeri taşıyan en az 3 kartın yanyana gelmesi veya aynı cinsten ardışık en az 3 sayının sıralanmasıdır.

Örnek: 777

veya

567

gibi…

Dilerseniz diğer per sistemiyle oynanan oyunlara da göz atabilirsiniz.

Perli Oyunlara Göz At
 1. İlk elden kartları dağıtacak oyuncu belirlenir, daha sonra kart dağıtıcısı sağdan devam ederek değişir.
 2. Kartları ilk dağıtacak oyuncu desteyi karıştırdıktan sonra solundaki oyuncuya kestirir, sağdan itibaren ikişerli ve kapalı olarak her oyuncuya 14 kart dağıtır. Kalan destenin en üstündekini açarak masaya koyar ve diğerlerini oyuncuların çekmesi için desteyi kenara koyar.
 3. Kartlar dağıtıldıktan sonra, dağıtıcının sağındaki ilk oyuncu sadece ilk elde yere açılan kart işine yararsa alabilir, eğer yaramıyorsa desteden çekerek elindeki bir kartı ortaya oynar. Sağdan bu şekilde oyun ilerler.
 4. Sorti oyununda olduğu gibi yerden her zaman kart alınamaz. 81 oyununda yerden kart almak için 81 barajını geçerek yere açmak veya elden bitmek, ya da çifte gitmek gerekir. Çifte giden oyuncu yerden kart almakta serbesttir, istediği kartı alır ve açmak zorunda değildir. Yerden kart almadan da 81 barajını geçen oyuncu isterse elini açabilir ve devam ederek elindeki kartları per yaparak veya yere açılan perlere işlek oynayarak bitirebilir.
 5. Yere eğer oyunculardan biri 81’i geçerek el açtıysa o zaman artık baraj o oyuncunun açtığı sayı kabul edilir. Örneğin bir oyuncu yere 101 açtı. O halde el açabilmek için en az 102 sayısını bulmak gerekir. Örneğin ikinci oyuncu 102 sayı açtı, bu kez diğer iki oyuncunun en az 103 sayısına ulaşması veya elden bitmesi gereklidir. Açılan her elden sonra barajı son açan belirlemiş olur. Eğer bu sayıları tutturamayacak bir el varsa elden bitmek gereklidir. Elden bitmede sayıya bakılmaz.
 6. Çift barajları 81 için 5 çift, 101 sayısı geçilirse 6 çifttir. Yani oyunculardan biri çifte giden oyuncudan önce yere 101 veya daha fazla açtıysa, çifte giden oyuncu elden bitmeyecekse en az 6 çift açmalıdır.
 7. Kart işleme yere açılan perlere yapılır. İşlek sadece oyuncunun kendi açtığı perlere değil, açan başka oyuncuların önündeki perlere de yapılabilir.
 8. Açmayan oyuncular işlek kart oynayamaz, açana kadar elinde tutmak zorundadır.
 9. Yere açılan perlerde joker varsa, herhangi bir oyuncu uygun işlek koyarak jokeri alabilir. Örneğin Joker maça ve sinek papazın yanına konarak per yapılmış olsun. Eğer karo ve kupa papaz aynı anda işlenirse buradaki joker alınabilir. Eğer bu perde sinek, kupa, maça papaz ve joker olsaydı o zaman sadece karo papazla joker alınabilirdi. Veya kupa 8,9,Joker,Valeden oluşan bir per olsun. O zaman kupa 10’lu ile buradaki joker alınabilir.
 10. Joker ile işleme yapılabilir. Joker tüm kartların yerine geçtiği için tamamlanmış perler hariç herşeye işlenir. Tamamlanmış per aynı sayı değeri taşıyan 4 karttan oluşan perdir. Örneğin kupa,maça,sinek,karo papazdan oluşan bir pere joker işlenemez. Joker işlenmesi için perin devamı gelebiliyor olması gerekir. Joker ve eldeki başka bir kart beraber işleme yapılabilir. Örneğin yerde kupa 5,6,7 olsun. Oyuncunun elinde joker ve kupa 9 varsa o zaman jokeri kupa 8 yerine koyarak arkasına kupa 9’u beraber işleyebilir.
 11. Oyun, bir oyuncunun elindeki kartları bitirmesi ile sona erer ve puanlama yapılır.

81 oyununda puanlama

 • Ceza puanları hesaplanırken yukarıdaki kart değerleri baz alınır.
 • Oyunculardan biri elden bitmişse hiç el açamayan oyuncular 200 ceza puan, açan oyuncular ise ellerinde per olmayan kartların toplamı kadar ceza puanı alır.
 • Oyunculardan biri 81 barajını aşarak elindeki kartları bitirmişse hiç açamayan oyuncular 100 ceza puanı, açan oyuncular ise ellerinde per olmayan kartların toplamı kadar ceza puanı alır.
 • Biterken ortaya joker atılırsa tüm ceza puanları 2 ile çarpılır.
 • Çifte giden oyuncu kazanırsa cezalar 2 ile çarpılır. Kaybederse kendi cezası (Elinde çift yapamadığıkartlar)  iki ile çarpılır. Çifte giden oyuncu joker atarak biterse cezalar 4 ile çarpılır. Yani bir oyunda çifte giden oyuncu diğer oyunculara 800 ceza puanı yazdırabilir.
 • İşlek cezası: Yerde işlenebilir per olduğu halde ortaya el açmamış ve ortaya oynayan oyuncu olursa 50 ceza puanı yazılır.
Diğer İskambil Oyunlarına Göz At
Etiketler:, , , ,

81 Nasıl Oynanır için yapılan yorumlar : 2 Yorum yapıldı


 1. Iskambil  yorumladı. 16:48 - 03 / 02 / 2019:

  Yerde kagit bittiginde kagit attigim kisi attigim kagidi alip acabilir mi?

 2. Umut kesici  yorumladı. 23:23 - 08 / 05 / 2021:

  81 de biri 100 açtı mesela benim elim daha düşük ama 1 kağıdı işleyerek bitirenilir miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir