51 nasıl oynanır?

51 oyunu 51’lik deste (52 ‘den oluşan 2 adet deste ve 2 joker) ile ve 4 kişi ile eşli veya bireysel oynanır. Per sistemli ve barajlı bir iskambil oyunudur.

51 Oyununda amaç; eldeki kartları belirli bir baraj dikkate alınarak “Per” yaparak açmak ve sonrasında elde kalan kartları, işlek yaparak veya tekrar per yapıp açarak bitirmektir. Veya tüm kartları Per yaparak tek seferde açarak da eldeki kartlar bitirilebilir. Kartları ilk bitiren oyunu alır.

 Eşli oynanması durumunda eşlerden birinin bitmesi yeterlidir. Diğer eşin elinde kalan kartlar ceza olarak yazılır. 

Per : Aynı sayı değeri taşıyan en az 3 kartın yanyana gelmesi veya aynı cinsten ardışık en az 3 sayının sıralanmasıdır.

Örnek: Kupa 7,  Maça  7,  Karo  7   veya  Kupa  5,  Kupa  6,  Kupa  7  gibi…

Per Sistemli Oyunlara Göz At

 

51 Oyununda genel kurallar

#Oyunda 51, 81 ve 101 olmak üzere 3 farklı baraj puanları vardır. Hangisinin seçileceği oyun başlamadan belirlenir. Eldeki açılacak perlerin sayı toplamlarının, bu barajı geçmesi gerekir.

 # Yere atılan kartı, sıradaki oyuncu alırsa, yere per açması gerekir. Aksi halde atılan kartı alamaz.(çifte gitmek hariç) 

#Oyuncu dilerse elindeki perlerin sayısı barajı geçtiği zaman, yeteri kadar kartı açabilir ve kalan kartlarını Per yaparak bitirmeye çalışır.  Dilerse de, diğer oyunculara iki katı ceza puanı yazdırmak için tüm kartlarını per yapmaya çalışır ve tek seferde elden bitebilir. 

#Oyuncu isterse çifte de gidebilir. Çifte giden oyuncunun el açması için baraj puanı değil en az, 4 çift kart ve 1 adet per açması gerekir ya da persiz açacaksa 5 çift olarak açmalıdır.

#Çifte gitmek: Oyuncu eldeki kartları çift yapar. Örneğin 2 tane sinek 8 bir çifttir. aynı cins ve aynı sayı olmalıdır. Yani kupa 8 ve sinek 8 çift değildir.

#Yere el açmış oyuncular sırası geldiğinde, kendisinin veya diğer oyuncuların yere açtığı perlere işlek yaparak ellerindeki kartları azaltabilirler.

#51 oyunu tek oynandığı gibi eşli olarak da oynanabilir. Toplamda 11 el oynanır ve oyun sonunda en az ceza puanı alan oyuncu kazanır. 81 ve 101 oyunlarında olduğu gibi 51 sayısı oyundaki barajı ifade eder. Remi  veya sorti  oyunlarındaki gibi elden bitmeyi gerektirmez.

Remi Oyununa göz at

Sorti Oyununa göz at

Kart Değerleri : A 11 puan (Cezada sadece 11, perlerde geldiği yere göre 1 veya 11 puan olabilir), K,Q ve J 10 puan, diğer kartlar ise üzerinde yazdığı değer ile hesaplanır, örneğin 7’li 7 puandır.

51 Oyununun Oynanışı

 1. İlk elden kartları dağıtacak oyuncu belirlenir, daha sonra kart dağıtıcısı sağdan devam ederek değişir.
 2. Kartları ilk dağıtacak oyuncu desteyi karıştırdıktan sonra solundaki oyuncuya kestirir, sağdan itibaren ikişerli ve kapalı olarak her oyuncuya 14 kart dağıtır. Kalan destenin en üstündekini açarak masaya koyar ve destenin kalanını oyuncuların çekmesi için kenara koyar.  (Veya ilk oyuncuya 15 kart verilir ve bu oyuncu kart çekmeden oynayarak oyunu başlatır. Bu durumda masaya açık kart koyulmaz.) 
 3. Kartlar dağıtıldıktan sonra, dağıtıcının sağındaki ilk oyuncu sadece ilk elde yere açılan kart işine yararsa alabilir, eğer yaramıyorsa desteden çekerek elindeki bir kartı ortaya oynar. Sağdan bu şekilde oyun ilerler.
 4. Sorti oyununda olduğu gibi yerden her zaman kart alınamaz. 51 oyununda yerden kart almak için 51 barajını geçerek yere açmak veya elden bitmek, ya da çifte gitmek gerekir.  Çifte giden oyuncu yerden kart almakta serbesttir, istediği kartı alır ve açmak zorunda değildir. Ancak çifte gidiyorsa bunu en geç aldıktan sonra açmayacaksa “çift” diyerek belirtmelidir. 
 5. Yerden kart almadan da 51 barajını geçen oyuncu isterse elini açabilir ve devam ederek elindeki kartları per yaparak veya yere açılan perlere işlek oynayarak bitirebilir.
 6.  Yere eğer oyunculardan biri 51’i geçerek el açtıysa o zaman artık baraj o oyuncunun açtığı sayı kabul edilir.  Örneğin bir oyuncu yere 91 açtı. O halde el açabilmek için en az 92 sayısını bulmak gerekir. Örneğin ikinci oyuncu 92 sayı açtı, bu kez diğer iki oyuncunun en az 93 sayısına ulaşması veya elden bitmesi gereklidir. Açılan her elden sonra barajı son açan belirlemiş olur. Eğer bu sayıları tutturamayacak bir el varsa elden bitmek gereklidir.  Elden bitmede sayıya bakılmaz. 
 7. Çift barajı en az 4 çift +1 perdir( Bazı yörelerde çifte giden için per yoktur. Sadece 4 çift açabilir. Bu durumda oyuncu çift yaptıkça yere açar). Yere açılan sayılar baz alınmaz.
 8. Kart işleme yere açılan perlere yapılır. İşlek sadece oyuncunun kendi açtığı perlere değil, açan başka oyuncuların önündeki perlere de yapılabilir.
 9.  Açmayan oyuncular işlek kart oynayamaz, açana kadar elinde tutmak zorundadır.Yanlışlıkla işlek oynarsa bu durumda 50 ceza puanı yer. 
 10.  Yere açılan perlerde joker varsa, el açmış olan başka bir oyuncu uygun işlek koyarak jokeri alabilir.  Örneğin Joker maça ve sinek papazın yanına konarak per yapılmış olsun. Eğer karo ve kupa papaz aynı anda işlenirse buradaki joker alınabilir. Eğer bu perde sinek, kupa, maça papaz ve joker olsaydı o zaman sadece karo papazla joker alınabilirdi. Veya kupa 8,9,Joker,Valeden oluşan bir per olsun. O zaman kupa 10’lu ile buradaki joker alınabilir.
 11.   Joker tüm kartların yerine geçtiği için tamamlanmış perler hariç herşeye işlenir.  Tamamlanmış per aynı sayı değeri taşıyan 4 karttan oluşan perdir. Örneğin kupa,maça,sinek,karo papazdan oluşan bir pere joker işlenemez. Joker işlenmesi için perin devamı gelebiliyor olması gerekir. Joker ve eldeki başka bir kart beraber işleme yapılabilir. Örneğin yerde kupa 5,6,7 olsun. Oyuncunun elinde joker ve kupa 9 varsa o zaman jokeri kupa 8 yerine koyarak arkasına kupa 9’u beraber işleyebilir.
 12. Oyun, bir oyuncunun elindeki kartları bitirmesi ile sona erer ve puanlama yapılır.
 13. Yukarıdaki şekilde toplam 7,9 veya 11 el oynanır ve cezalar toplanır. ( Tercihen 11 el oynanır) En az ceza alan oyuncu veya eşler kazanır.

51 oyununda puanlama

 • Ceza puanları hesaplanırken yukarıdaki kart değerleri baz alınır. Bunlardan hariç eğer joker elde kalmışsa 50 ceza puanı olarak hesaplanır.
 • Oyunculardan biri elden bitmişse hiç el açamayan oyuncular 200 ceza puan, açan oyuncular ise ellerinde per olmayan kartların toplamı kadar ceza puanı alır.
 • Oyunculardan biri 51 barajını aşarak elindeki kartları bitirmişse hiç açamayan oyuncular 100 ceza puanı, açan oyuncular ise ellerinde per olmayan kartların toplamı kadar ceza puanı alır.
 •  Biterken ortaya joker atılırsa tüm ceza puanları 2 ile çarpılır. 
 •  Çifte giden oyuncu kazanırsa cezalar 2 ile çarpılır.  Kaybederse kendi cezası (Elinde çift yapamadığıkartlar)  iki ile çarpılır.  Çifte giden oyuncu joker atarak biterse cezalar 4 ile çarpılır.  Yani bir oyunda çifte giden oyuncu diğer oyunculara 800 ceza puanı yazdırabilir.
 • İşlek cezası: Yerde işlenebilir per olduğu halde ortaya el açmayan oyunculardan biri İşlek atarsa 50 ceza puanı yazılır.
 •  Toplam kaç el oynanacaksa bitirildikten sonra puanlar toplanır ve en az ceza yiyen oyuncu veya eşler kazanmış olur.( Genelde 11 el oynanır.) 
Sık Sorulan Sorular:
 1. Çifte giden kişi her kartı alabilir mi? Eğer çifte gittiğini belirtir ise, her kartı alabilir.
 2. Çifte giden oyuncu biterse puanlaması nasıl olur? Cezalar ve 2 ile çarpılır, joker atarak birirse karşı tarafa 4 kat ceza yazılır.
 3. 51 barajını geçebilmek için yerden alınan kart kullanılabilir mi? Evet kullanılır.
 4. Çift açan kişiye işlek yapılır mı? Jokeri alma istisnası hariç yapılamaz.
 5. El açmadan işlek yapılır mı? Hayır yapılamaz.
 6. Baraj oyun boyunca 51 mi? Değildir. Son açan oyuncunun açtığı rakamın +1 puan fazlası yeni barajdır.
Diğer İskambil Oyunlarına Göz At

Etiketler:, , , ,

51 nasıl oynanır? için yapılan yorumlar : 26 Yorum yapıldı


 1. Oyuncu  yorumladı. 19:11 - 06 / 01 / 2018:

  81 oyununda çifte giden kişi her kartı alabilir mi.? Atılan kart atan kişide çift bile olsa alabilir mį.?ayrıca alan kişide okeyde var.!

 2. st  yorumladı. 19:13 - 06 / 01 / 2018:

  Çifte giden oyuncu istediği şekilde ondan önce oynayan oyuncunun attığı her kartı alabilir.

 3. Barbaros  yorumladı. 22:46 - 27 / 01 / 2018:

  Elim hep çift perim ise 9 8 7 6 5 4 bu sekilde Çifter bitermiş yani per 6 tane ardışık sayı şerden sayılıırmı

 4. Barbaros  yorumladı. 22:50 - 27 / 01 / 2018:

  Elim hep çift perim ise 9 8 7 6 5 4 bu sekilde Çiftten bitermi yani per 6 tane ardışık sayı perden sayılıırmı

 5. st  yorumladı. 23:30 - 27 / 01 / 2018:

  Bu şekilde elden bitilmez. Eğer yere 4 çift 1 per açıldıysa o zaman artık çifte gidiyor sayılmaz. Eğer bu şekilde çifte gidip 4 çift 1 per açan oyuncu kazanırsa puanlama çifte göre değil normal yapılır. Kaybederse kendi cezası iki ile çarpılır. Örneğin 5 çift + 2,3,4,5 per ile elden bitilemez. Ancak 7 çift ile elden bitilir.

 6. Barbaros  yorumladı. 23:40 - 27 / 01 / 2018:

  4cift var bir de perim var perim de 987654 kimse acmadan acıyorum bu el acmazmı

 7. st  yorumladı. 23:56 - 27 / 01 / 2018:

  Açar ancak puanlama normal yapılır.

 8. Serdar  yorumladı. 19:23 - 23 / 03 / 2018:

  101 barajli 51 oynuyoruz elimde 6 cift var. Yerden kagit almadan elden cifte bitmeye gidiyorum. Karsimdaki attigim karti acmak icin alirken cifte gittigimi soyluyorum.Oyle olmaz bastan cifte gittigini soyleyeceksin diyor. Niye yerden kagit almadan cifte gidiyorsam bunu soyleyeyim ki? Sacma geldi. Dogrusu nedir?

 9. st  yorumladı. 12:22 - 24 / 03 / 2018:

  Sizin dediğiniz doğru. oyun içerisinde çifte gittiğinizi herhangi bir zaman söyleyebilirsiniz.

 10. Rifki  yorumladı. 00:41 - 26 / 03 / 2018:

  Benim sorum şu altimdaki oyuncuya bir kart attim oyuncu kart icin bana bir sey diyormusun diye sordu burda iki secenek var ya bana cift dedirtmeye calisiyor elimi bozmak icin yada gercekten isine yariyor ancak ben blof oldugunu dusunerek bir sey yok dedim oda kagidi alip cifte gidiyorum dedi bende dedim ki cifte gidiyorsan sormana gerek yok zaten alabilirsin attigim karti soruyorsan ve ben bir sey yok diyorsam alip duz acmak zorundasin dedim ve bu konuda bir tartisma oldu dogrusu nedir

 11. st  yorumladı. 15:06 - 26 / 03 / 2018:

  size sormasinda bir sakinca bulunmuyor. oyuncular blöf yapabilir. Oynadiginiz elde kuraldisi herhangi bir durum yok. Alan oyuncu çift dese de demese de, elini acmadigi surece cifte gidiyor kabul edilir. Veya çift demez normal acabilir. Eger acmamis ise oyunun geri kalan kismi bu oyuncunun cifte gittigi varsayilarak oynanir ve bu sekilde puanlamasi yapilir.

 12. Deniz  yorumladı. 16:25 - 16 / 04 / 2018:

  Çifte giden oyuncu 6 çift yada daha az açtığı zaman persiz olarak kaç işler yapabilir

 13. Selin  yorumladı. 12:58 - 19 / 07 / 2018:

  51 oyununda oyuncuların çektiği kart destesinin son kağıdı açık oluyor bu kağıdı çifte giden oyuncu kendi elindeki kartla değiştirebilir mi ya da o kartı alarak 5 çift aca bilir mi

 14. st  yorumladı. 13:45 - 19 / 07 / 2018:

  Böyle bir uygulama bulunmuyor.

 15. Tuba  yorumladı. 12:26 - 11 / 08 / 2018:

  El dağıtıldıktan sonra oyunculardan en az birinin eline hiç 10 ya da 11 sayılabilecek kart gelmezse o el bozulur mu? yani papaz, as, kız gibi kartlar hiç gelmezse o el sayılmaz mı?

 16. st  yorumladı. 00:56 - 12 / 08 / 2018:

  Normalde böyle bir kural bulunmamakla beraber, bazı yörelerde sadece 51 değil benzer oyunlarda da bu şekilde uygulanabilmektedir. Ancak bu kural normalde 51 oyununda bulunmamaktadır.

 17. Pınar  yorumladı. 13:31 - 24 / 09 / 2018:

  Jokeri herhangi bir kağıt yerine koymazsak cezası kaç sayı oluyor?

 18. Emine çetin  yorumladı. 13:39 - 02 / 09 / 2019:

  Yere ilk kez kart açabilmek için ortadan kart çeken kişinin kartlarının değerinin toplamı, ortadan aldığı kart hariç mi 51 olmalı? Yani ortadan aldığı kart ile 51 sayısına ulaşması kurallara uygun mu?

 19. st  yorumladı. 15:10 - 20 / 09 / 2019:

  Evet yerden aldığı kartı kullanarak 51 sayısına ulaşılabilir.

 20. Çağatay  yorumladı. 21:59 - 03 / 01 / 2020:

  Bir kişi per açıp bir kişide çift açarsa. Per açan kişi çift arana çift işleyebilir mi?

 21. st  yorumladı. 22:40 - 19 / 04 / 2020:

  Çift İşlenemez. Ancak çifti joker ile yaptıysa, elini açmış olan oyuncu jokeri almak için çiftin diğer eşini işleyebilir.

 22. Ergün met  yorumladı. 02:22 - 25 / 02 / 2020:

  Rakibimin eli bitik ben yere en küçük kağıdımı atıyorum oda alıp bana soruyor bi şey varmı blöf yapıyor çift diyorum oda ben çift dedim iki katı sayı yemem için blöfü tutdu fakat bana sorduğu kağıt eline yaramıyor alıp bitiş kağıdı olarak tekrar yere atıyor böyle bitemezsin dedim kavga çıktı :)) bana göre eline yaramayan kağıdı çifte gitmiyorsan soramazsın madem bitiksin yerden çek öyle bit

 23. Merve Sarp  yorumladı. 01:29 - 25 / 03 / 2020:

  Puanlama yapılırken, hiç kimse açmadıysa ve elden okey atarak biten kişiden sayı olarak kaç sayı düşülür? Örneğin: normal bir per de açamayan kişilere ceza olarak 100 puan yazılıp, biten kişiden 100 puan düşülürse, bu durumda hiç kimse açamayıp elden okey atarak biten kişiden 200 puan silinerek, açamayan kişilerede 400 puan ceza mı yazılır ??

 24. st  yorumladı. 22:37 - 19 / 04 / 2020:

  Eğer 1 oyuncu elden joker atarak biterse diğer oyunculara 400 ceza puanı yazılır. Elden biten oyuncudan puan düşme söz konusu değildir. 51 oyununda puan düşme uygulaması yoktur.

 25. Emir  yorumladı. 01:21 - 02 / 05 / 2020:

  Merhabalar ; Bu oyunda elim de açar yok . Karşı oyuncu elini açmış . Benim elimde de 2 tane işler kağıt var . 2 tane olduğu için 1 tanesini işlemeden yere atabilir miyim ?

 26. st  yorumladı. 07:50 - 03 / 05 / 2020:

  Merhaba el açmadıysanız işlekleri hiçbir şekilde oynayamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir